poniedziałek, 05 października 2020

Tymczasowe aresztowanie podejrzanego o wystawianie fikcyjnych faktur VAT

Tymczasowe aresztowanie podejrzanego o wystawianie fikcyjnych faktur VAT

Końcem września 2020 roku na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu zatrzymali mężczyznę podejrzanego o wystawianie fikcyjnych faktur VAT, w związku z prowadzonym śledztwem dotyczącym procederu dystrybuowania i nabywania za pośrednictwem Internetu nierzetelnych faktur VAT, oferowanych w ogłoszeniach typu „dam koszty”.

Zabezpieczono ponad 1.2 miliona złotych

W pojeździe użytkowanym przez zatrzymanego ujawniono kilkanaście telefonów komórkowych, komputerów i nośników danych oraz drukarkę, a także torbę z zawartością pieniędzy w złotówkach i euro o łącznej wartości ponad 1.2 miliona złotych.

Prokuratorskie zarzuty

Mężczyzna usłyszał w siedzibie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu zarzuty popełnienia m.in. przestępstwa z art. 277a §1 kodeksu karnego.

Z uwagi na zachodzącą obawę matactwa i ukrycia się, a także grożącą wymienionemu surową karę, prokurator skierował do Sądu Rejonowego dla Wrocławia Śródmieścia wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego o charakterze izolacyjnym w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, który został uwzględniony.

Podejrzanemu grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż lat 5.

Ustalenia śledztwa

Zatrzymany poruszał się po terenie całej Polski tymczasowo użytkowanymi pojazdami, spotykając się z osobami, które chciały nabyć od niego fikcyjne faktury VAT. Od kupujących pobierał „prowizję” płatną w gotówce, w wysokości stanowiącej połowę wartości VAT wskazanej na fakturach. W okresie od 1 stycznia 2018 roku do 30 września 2019 roku podrobił i przekazał nie mniej niż 1682 puste faktury, opiewające łącznie na kwotę ponad 34.5 miliona złotych brutto. Zaksięgowanie tych faktur po stronie zakupów przez ich odbiorców skutkowało uszczupleniem VAT w kwocie blisko 6.5 miliona złotych, a podatku dochodowego od osób fizycznych w kwocie nie mniejszej niż 5 milionów złotych, a nadto nienależnymi zwrotami należności podatkowych w kwocie nie mniejszej niż 80 tysięcy złotych.

Śledztwo ma charakter rozwojowy. Do chwili obecnej w toku tego postępowania zarzuty przedstawiono 82 podejrzanym.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-10-05
Data udostępnienia informacji: 2020-10-06
Liczba odsłon: 649