środa, 14 października 2020

Tymczasowe areszty dla kierowców TIR-ów biorących udział w przemycie wyrobów tytoniowych

Tymczasowe areszty dla kierowców TIR-ów biorących udział w przemycie wyrobów tytoniowych

Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Słupsku sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec dwóch kierowców TIR-ów biorących udział w przemycie wyrobów tytoniowych.

Zarzuty udziału w grupie przestępczej

Mężczyźni w wieku 36 i 44 lat zostali zatrzymani w wyniku wspólnych działań Prokuratury i Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Olsztynie oraz Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie. Zatrzymani usłyszeli prokuratorskie zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalnego wytwarzania wyrobów tytoniowych oraz popełnienia przestępstw karnoskarbowych.

Likwidacja nielegalnej fabryki

Wspólne działania organów ścigania doprowadziły do likwidacji profesjonalnej, nielegalnej fabryki papierosów, która znajdowała się na terenie prywatnej posesji pod Słupskiem. Wewnątrz fabryki funkcjonariusze CBŚP oraz KAS odkryli dwie czynne linie technologiczne do produkcji papierosów, w tym specjalistyczne maszyny służące do produkcji i pakowania papierosów, ale także suszenia tytoniu.  Zabezpieczone zostało także urządzenie do foliowania paczek oraz agregat prądotwórczy.

W wyniku podjętych działań przejęto prawie 4,3 mln sztuk już gotowych papierosów, a także 32 tony suszu tytoniowego oraz 5 ton krajanki tytoniowej, jak również półprodukty służące do produkcji wyrobów tytoniowych.

1,5 tysiąca papierosów na minutę

Z poczynionych ustaleń wynika, że przejęta maszyna służąca do produkcji papierosów osiągała wydajność rzędu 1,5 tysiąca papierosów na minutę, natomiast urządzenie służące do pakowania papierosów mogło przygotowywać nawet 150 paczek w ciągu minuty. Ze wstępnych szacunków wynika, że gdyby te wyroby tytoniowe trafiły na rynek straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków mogłyby wynieść ponad 24 miliony złotych.

Podczas przeprowadzonej akcji funkcjonariusze zabezpieczyli także trzy ciągniki siodłowe i dwie naczepy, które mogły być wykorzystywane do przestępczego procederu.

Śledztwo ma charakter rozwojowy.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-10-14
Data udostępnienia informacji: 2020-10-14
Liczba odsłon: 587