piątek, 12 lutego 2021

Tymczasowo aresztowana za oszustwa metodą „na wnuczka”

Tymczasowo aresztowana za oszustwa metodą „na wnuczka”

Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Kamiennej Górze, miejscowy Sąd Rejonowy zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy wobec kobiety podejrzanej o współudział w oszustwach metodą określaną „na wnuczka”. Sprawcy wyłudzili w ten sposób blisko 150 tysięcy złotych od trzech pokrzywdzonych.

Okoliczności sprawy

Do popełnienia oszustw, na szkodę mieszkanek powiatu kamiennogórskiego i lwóweckiego, doszło 1 lutego 2021 roku. Każdorazowo sprawcy telefonicznie informowali kobiety o rzekomym wypadku samochodowym ze skutkiem śmiertelnym, który miał być spowodowany przez ich córkę lub syna. Jedynie przekazanie pieniędzy tytułem kaucji miało pozwolić na uniknięcie tymczasowego aresztowania przez rzekomego sprawcę wypadku. Po odbiór gotówki zgłaszał się wysłany przez oszustów kurier. W ten sposób jedna z pokrzywdzonych przekazała przestępcom pieniądze w kwocie 80 tysięcy złotych. Kolejne z oszukanych kobiet straciły odpowiednio pieniądze w kwotach około 45 tysięcy złotych i 20 tysięcy złotych.

29-latka podejrzana o oszustwa

Działania organów ścigania doprowadziły do ustalenia, że za oszustwami stała 29-letnia Monika B. Kobieta została zatrzymana i doprowadzona do Prokuratury Rejonowej w Kamiennej Górze, gdzie usłyszała zarzuty dopuszczenia się trzech oszust wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami.

Wniosek o tymczasowy areszt

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanej prokurator wystąpił  do sądu o zastosowanie wobec niej środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględnił wniosek prokuratora i zastosował izolacyjny środek zapobiegawczy na okres trzech miesięcy. Podejrzanej grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat.

Śledztwo ma charakter rozwojowy.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-02-12
Data udostępnienia informacji: 2021-02-11
Liczba odsłon: 407