poniedziałek, 24 sierpnia 2020

Tymczasowo aresztowani za łapówki w zamian za przekazywanie informacji o przetargach

Tymczasowo aresztowani za łapówki w zamian za przekazywanie informacji o przetargach

Działając na polecenie Prokuratury Regionalnej w Lublinie, agenci CBA zatrzymali na terenie województw lubelskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i lubuskiego 11 osób, przedstawicieli przedsiębiorstw zamieszanych w korupcyjny proceder związany przekazywaniem informacji dotyczących postępowań przetargowych.

Zarzuty i środki zapobiegawcze

Podejrzani usłyszeli prokuratorskie zarzuty odpowiednio kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz łapownictwa, za które grozi kara do10 lat pozbawienia wolności.
Na wniosek prokuratury wobec pięciu osób sąd zastosował tymczasowy areszt z ewentualnym jego uchyleniem po wpłacie poręczeń majątkowych w kwotach od 70 do 300 tysięcy złotych.
Ponadto prokurator po wykonaniu czynności procesowych z udziałem pozostałych podejrzanych zastosował wobec nich środki wolnościowe w postaci poręczeń majątkowych w kwocie od 5 do 50 tysięcy złotych i dozór Policji.

Ustalenia śledztwa

Materiał dowodowy zgromadzony w toku śledztwa wskazuje, iż w latach
2012-2018 działała zorganizowana grupa przestępcza wręczająca korzyści majątkowe pracownikom kilku przedsiębiorstw z terenu województw lubelskiego i świętokrzyskiego.
Jak ustalono przedstawiciele jednej z lubuskich spółek przekazywali finansowe gratyfikacje reprezentantom kilku firm działających w przemyśle ciężkim w zamian za udzielanie zleceń lub ujawnianie informacji istotnych w toku procedury wyboru dostawcy, a tym samym za czyny nieuczciwej konkurencji. Łączna wartość przekazanych korzyści majątkowych wyniosła co najmniej 390 tysięcy złotych.

Pozorne umowy

Ponadto ustalono, że wręczane korzyści były niejako legalizowane za pomocą pozornych umów o dzieło oraz rozliczane poprzez wystawianie fałszywych faktur przez współpracujące z grupą przedsiębiorstwo.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2020-08-24
Data udostępnienia informacji: 2020-08-24
Liczba odsłon: 1 016