wtorek, 17 listopada 2020

Tymczasowo aresztowany za usiłowanie zabójstwa

Tymczasowo aresztowany za usiłowanie zabójstwa

Końcem ubiegłego tygodnia, na wniosek Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze miejscowy sąd rejonowy zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec mężczyzny podejrzanego o usiłowanie zabójstwa kilku osób.

Uciekł z płonącego budynku

Jak ustalono w toku śledztwa, w nocy z 30 na 31 października 2020 roku, na terenie ogródków działkowych w Jeleniej Górze, 35-letni Mateusz Ł. podpalił jedną z altanek, w której znajdował się mężczyzna. Dodatkowo, sprawca próbował uniemożliwić pokrzywdzonemu ucieczkę, rzucając w jego kierunku kamieniami, a także grożąc mu użyciem, trzymanej w ręce metalowej rury. Mężczyźnie udało się uciec z płonącego budynku.

Podpalił drzwi wejściowe do mieszkania

Do kolejnego zdarzenia doszło w nocy z 10 na 11 listopada 2020 roku
w Jeleniej Górze, kiedy Mateusz Ł. oblał benzyną, a następnie podpalił drzwi wejściowe do mieszkania, w którym znajdowały się trzy osoby, w tym dziecko. Pokrzywdzonym udało się ugasić ogień.

Usłyszał prokuratorskie zarzuty

Sprawca został zatrzymany i doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze, gdzie usłyszał dwa zarzuty usiłowania zabójstwa łącznie czterech osób. Ustalono także, że Mateusz Ł. miał w przeszłości grozić pokrzywdzonym pozbawieniem życia, wobec czego przedstawiono mu także zarzuty kierowania gróźb karalnych.

Jak ustalono w toku postępowania, pokrzywdzeni to krewni sprawcy. Mężczyzna utrzymywał, że jego działanie było reakcją na ich rzekome niewłaściwe zachowanie w stosunku do niego.

Mateusz Ł. był w przeszłości wielokrotnie karany sądownie, głównie
za przestępstwa przeciwko mieniu oraz za znęcanie się nad osobą najbliższą. Zarzucone podejrzanemu przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności w wymiarze nie krótszym niż 12 lat.

Trzymiesięczny areszt

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanego, prokurator wystąpił do Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględnił wniosek i zastosował tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-11-17
Data udostępnienia informacji: 2020-11-17
Liczba odsłon: 698