piątek, 05 lutego 2021

Uderzenie w grupę przestępczą handlującą sterydami i narkotykami

Uderzenie w grupę przestępczą handlującą sterydami i narkotykami

Na polecenie prokuratora Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 8 osób, które usłyszały zarzuty w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej handlującej sterydami i narkotykami. Na wniosek prokuratora 5 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych. Zatrzymania miały miejsce na terenie Poznania i innych miejscowości na terenie woj. wielkopolskiego.

Usłyszeli zarzuty

Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw  Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie przedstawił 7 osobom zarzuty uczestnictwa w zorganizowanej grupie przestępczej w tym trzem osobom zarzuty kierowania grupą. Ponadto zatrzymani usłyszeli zarzuty uczestnictwa w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych kwalifikowane z art. 56 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, z art. 125 ust 2 ustawy Prawo farmaceutyczne oraz z art. 49 ust 1 i 2 ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że członkowie grupy mogli wprowadzić do obrotu różnego rodzaju narkotyki w łącznej ilości 100 kilogramów.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 12 pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Prokurator wobec 5 osób skierował do Sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Wobec kolejnych trzech podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 50 tysięcy złotych, dozoru Policji połączonego z zakazem kontaktowania się z ustalonymi osobami oraz zakazu opuszczania kraju.

Samochód ze specjalną skrytką

W toku czynności przeprowadzono przeszukania miejsc zamieszania i aktualnego pobytu osób zatrzymanych w wyniku których zabezpieczono m.in. marihuanę, amfetaminę i kokainę. Dokonano również zabezpieczenia samochodu, w którym znajdowała się specjalna skrytka o przewożenia narkotyków.

Handlowali sterydami

Śledztwo nadzorowane przez Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw  Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw polegających m.in na uczestnictwie w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych oraz obrocie i udostępnianiu innym osobom tzw. „sterydów anabolicznych” określonych jako substancje zabronione w grupie SI, S2 załącznika nr 1 do Międzynarodowej Konwencji o zwalczaniu dopingu w sporcie.

Grupa działała na terenie Poznania

W toku śledztwa ustalono, że zorganizowana grupa przestępcza działała  co najmniej od lutego 2019 r. do października 2020 r. na terenie Poznania i innych miejscowości na terenie województwa wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i lubuskiego. Przedmiotem działalności grupy był m.in. handel marihuaną, substancjami psychotropowymi w postaci amfetaminy, tabletek extasy, kokainy, oraz handel sterydami. Ponadto grupa zajmowała się legalizowaniem środków finansowych pochodzących z przestępstw narkotykowych. W celu wyegzekwowania należności z tytułu sprzedaży narkotyków członkowie grupy dopuszczali się przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2021-02-05
Data udostępnienia informacji: 2021-02-04
Liczba odsłon: 848