środa, 19 maja 2021

Uderzenie w grupę przestępczą zajmującą się nielegalną produkcją wyrobów spirytusowych

Uderzenie w grupę przestępczą zajmującą się nielegalną produkcją wyrobów spirytusowych

W śledztwie nadzorowanym przez Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Mazowieckiego Urzędu Celno Skarbowego w Warszawie (8 maja 2021 r.) zatrzymali na terenie woj. świętokrzyskiego 4 członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw i przestępstw skarbowych związanych z nielegalną produkcją i obrotem wyrobami spirytusowymi oznaczonymi podrobionymi znakami towarowymi znanych marek. Straty Skarbu Państwa powstałe w wyniku działalności grupy szacowane są na ponad 3 miliony złotych.

Zlikwidowano nielegalną wytwórnię alkoholu

Na terenie hal magazynowych znajdujących się w Łodzi, ujawniono nielegalną wytwornię alkoholu wyposażoną w profesjonalną linię produkcyjną służąca do napełniania, oklejania i kapslowania butelek. Podczas przeszukań ujawniono m.in. podrobione etykiety, banderole ze znakami akcyzy, pojemniki typu „mauzer” o pojemnościach 1000 litrów każdy z zawartością około 55 000 litrów spirytusu, kilkadziesiąt tysięcy sztuk pustych butelek oznaczonych zastrzeżonym znakiem towarowym oraz około 5 000 llitrów gotowych wyrobów spirytusowych różnych marek o poj. 0,5 i 0,7 l.

Straty Skarbu Państwa przekraczają ponad 3 mln złotych

Na skutek przestępczej działalności doszło do narażenia Skarbu Państwa na uszczuplenie należności podatkowych w wysokości ponad 3 milionów złotych, a z tytułu należnego podatku akcyzowego w wysokości niemal 3,8 miliona złotych

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji  Prokuratury Krajowej w Lublinie jednemu z zatrzymanych przedstawił zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczej zajmującą się nielegalną produkcją i obrotem wyrobami spirytusowymi oznaczonymi podrobionymi znakami towarowymi oraz narażenia przez to Skarbu Państwa na uszczuplenie należności publicznoprawnych w łącznej kwocie ponad 3 mln złotych. Pozostali zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w tej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Na wniosek prokuratora, wobec jednego z podejrzanych, Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci  dozoru Policji oraz poręczeń majątkowych.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-05-19
Data udostępnienia informacji: 2021-05-19
Liczba odsłon: 801