czwartek, 22 kwietnia 2021

Uderzenie w przestępczość narkotykową

Uderzenie w przestępczość narkotykową

Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku nadzoruje postępowanie prowadzone przez Centralne Biuro Śledcze Policji i Straż Graniczną w Gołdapi dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się produkcją oraz rozprowadzaniem na terenie kraju różnego rodzaju substancji psychoaktywnych. Dotychczas zarzuty usłyszało 7 osób. Na wniosek prokuratora pięć osób zostało tymczasowo aresztowanych.

Amfetamina, marihuana i kokaina

W toku śledztwa doszło do ujawnienia na terenie powiatu oleckiego prawie 2 kg amfetaminy. W wyniku przeprowadzonego na początku bieżącego roku przeszukania pomieszczeń mieszkalnych oraz pojazdów, którymi poruszały się osoby podejrzane, ujawniono i zabezpieczono znaczną ilość narkotyków w postaci amfetaminy, marihuany i kokainy. Pięciu mężczyznom, mieszkańcom województwa dolnośląskiego i opolskiego, przedstawiono zarzuty posiadania narkotyków i wprowadzania ich do obrotu. Ponadto jeden z mężczyzn usłyszał również zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą kwalifikowany z art. 258 par. 3 kodeksu karnego, a dwóch innych zarzuty udziału w tej grupie z art. 258 par. 1 kk. Jeden z podejrzanych został zatrzymany w momencie, gdy dokonywał swoim samochodem przewozu m. in. ponad 10 kg amfetaminy.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora wobec członków zorganizowanej grupy przestępczej sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Dwie kolejne osoby zatrzymane na południu Polski

Dalsze czynności dowodowe pozwoliły na ustalenie, że narkotyki pochodzą z południa Polski, gdzie wytypowano kolejne dwie osoby zajmujące się ich wytwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu. W marcu br. na terenie województwa opolskiego zatrzymano dwóch mężczyzn. Jeden z nich usłyszał zarzuty m.in. wytwarzania i wprowadzania do obrotu znacznej ilości amfetaminy w ramach działania grupy przestępczej. Drugi z zatrzymanych usłyszał zarzuty wprowadzania do obrotu oraz posiadania znacznej ilości środków odurzających w postaci kokainy i marihuany.

Na wniosek prokuratora Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku sąd zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie.

Dotychczas prokurator ustalił, że grupa przestępcza wprowadziła do obrotu ponad 160 kg różnego rodzaju środków odurzających i substancji psychotropowych.

Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-04-22
Data udostępnienia informacji: 2021-04-21
Liczba odsłon: 1 084