wtorek, 27 kwietnia 2021

Uderzenie w zorganizowaną grupę przestępczą wyłudzającą pieniądze od klientów klubów go-go

Uderzenie w zorganizowaną grupę przestępczą wyłudzającą pieniądze od klientów klubów go-go

Na polecenie prokuratora Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji we Wrocławiu 24 kwietnia 2021 roku ponad 100 funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymało 15 członków zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej pieniądze od klientów lokali klubów go-go w Warszawie i we Wrocławiu. Równocześnie na polecenie prokuratora funkcjonariusze dokonali przeszukań w miejscach zamieszkania osób podejrzanych, lokalach typu go - go i gastronomicznych, a także w siedzibach spółek prowadzących te lokale.

Wśród zatrzymanych jest trzech czynnych funkcjonariuszy Policji, którzy odgrywali bardzo istotną rolę w strukturze grupy. Z ustaleń śledztwa wynika, że jeden z zatrzymanych policjantów założył zorganizowana grupę przestępczą i nią kierował.

Dotychczas prokurator ustalił, że oszukanych zostało prawie 50 klientów, w tym cudzoziemcy, którzy stracili kwoty od kilku do 200 tysięcy złotych.

Usłyszeli zarzuty

Po doprowadzeniu do prokuratury zatrzymani usłyszeli prawie 50 zarzutów dotyczących założenia, kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 i 3 kk, a także rozbojów kwalifikowanych z art. 280 par. 1 kk oraz oszustw z art. 286 par. 1 kk.

Podejrzanym grozi do 12 lat pozbawienia wolności.

Prokurator skierował wnioski o areszt

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji we Wrocławiu skierował do Sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec wszystkich podejrzanych.

Wyłudzali pieniądze od klientów

W toku śledztwa prokurator ustalił, że sprawcy przy pomocy specjalnie spreparowanych alkoholi lub środków psychoaktywnych doprowadzali klientów do stanu nieprzytomności, a następnie ich okradali. Personel lokali posługiwał się kartami debetowymi, kredytowymi i telefonami klientów zaciągając na ich konta pożyczki, które następnie były w całości wydawane w lokalach. Na konto jednego z klientów sprawcy zaciągnęli pożyczkę w wysokości 70 tysięcy złotych, która w ciągu godziny została wydana w lokalu. Personel lokali dokonywał również szeregu oszustw na szkodę klientów poprzez m.in. dodawanie jednego „0” do kwoty wbijanej do terminala płatniczego. Innym sposobem oszukiwania klientów było wskazywanie, że transakcja kartą płatniczą była odrzucana, w ten sposób niektórzy klienci dokonywali podwójnych opłat. Innym sposobem było oszukiwanie klientów poprzez pobieranie opłat w walutach, podczas gdy klienci byli przekonani że płacą w walucie polskiej. W ten sposób opłaty mogły być kilkukrotnie zawyżone.

„Dobrze działające przedsiębiorstwo”

Z ustaleń prokuratury wynika, że cała sieć klubów była jak dobrze działające przedsiębiorstwo, którego celem było wyłudzenie od klientów jak największych kwot pieniędzy. Sama struktura grupy przestępczej była uporządkowana i zhierarchizowana, istniał w niej podział ról i stały podział zadań, pozwalający w sposób wydajny i skuteczny realizować działania przestępcze. Grupa wypracowała również swoisty język dla kamuflowania działalności przestępczej, zaś dla dyscyplinowania jego członków stworzono system kar – upoważniając wybrane osoby do ich egzekwowania.

Czynności w sprawie realizował Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji we Wrocławiu z Centralnym Biurem Śledczym Policji, Biurem Spraw Wewnętrznych Policji, a także Dolnośląskim Urzędem Celno – Skarbowym we Wrocławiu. Nawiązano także ścisłą współpracę z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej,

Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa    

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2021-04-27
Data udostępnienia informacji: 2021-04-27
Liczba odsłon: 1 451