środa, 28 kwietnia 2021

Uderzenie w zorganizowaną grupę przestępczą zajmująca się nielegalną produkcją tytoniu

Uderzenie w zorganizowaną grupę przestępczą zajmująca się nielegalną produkcją tytoniu

Na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Katowicach funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 9 osób w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej popełniającej przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, mieniu oraz nielegalnym obrotem tytoniem. W wyniku przeszukania kilkudziesięciu miejsc, ujawniono szereg dowodów przestępczej działalności w postaci ponad 27 ton tytoniu, elementy linii technologicznej do produkcji papierosów, broń palną, miotacze gazu, zagłuszarki sygnałów, urządzenia do komunikacji radiowej, odzież policyjną.

Działalność grupy

Śledztwo prowadzone przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Katowicach dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu popełnianie rozbojów, kradzieży rozbójniczych, wymuszeń rozbójniczych, nielegalnego przechowywania wyrobów akcyzowych w postaci wyrobów tytoniowych i oleju smarowego, uchylania się od obowiązku podatkowego oraz prania brudnych pieniędzy.

Zatrzymani wchodzili w skład  zorganizowanej grupy przestępczej, która działała w okresie od co najmniej stycznia 2020 roku do kwietnia 2021 roku w Olkuszu, Krakowie, Zgierzu, w okolicach Krosna Odrzańskiego, Poznania i innych miejscach na terenie Polski.

Usłyszeli zarzuty

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Katowicach przedstawił zatrzymanym zarzuty popełnienia łącznie 28 przestępstw w tym udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk, jak również rozbojów, kradzieży rozbójniczych oraz popełnienia przestępstw karnoskarbowych.

Podejrzanym grozi nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania wobec 7 podejrzanych prokurator skierował wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Sąd uwzględnił wszystkie wnioski i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie podzielając ocenę prokuratora, iż ze względu na charakter popełnionych przestępstw w strukturze zorganizowanej przestępczości, w sprawie tej występuje obawa matactwa ze strony podejrzanych.

Wobec dwóch podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci m.in. dozoru Policji, zakazu kontaktowania się z podejrzanymi, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego w kwocie 10 tysięcy złotych.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa    

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-04-28
Data udostępnienia informacji: 2021-04-27
Liczba odsłon: 1 044