poniedziałek, 21 września 2020

Upozorował swoją śmierć i chciał wyłudzić prawie 26 milionów złotych z polis na życie

Upozorował swoją śmierć i chciał wyłudzić prawie 26 milionów złotych z polis na życie

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie nadzoruje postępowanie prowadzone przez Centralne Biuro Śledcze Policji przeciwko Eugeniuszowi P. Został on zatrzymany 30 sierpnia 2020 roku. Prokurator przedstawił mu zarzuty dotyczące usiłowania wyłudzenia prawie 26 milionów złotych z polis ubezpieczeniowych na życie.

Nieszczęśliwy wypadek na łódce

W toku postępowania prokurator Lubelskiego Wydziału do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie ustalił, że pod koniec października 2019 roku do kilkunastu zakładów ubezpieczeń na życie w Polsce zgłosiła się matka Eugeniusza P. Kobieta złożyła wnioski o wypłatę odszkodowań z tytułu śmierci jej syna będącego obywatelem Ukrainy. Opiewały na łączną kwotę prawie 26 milionów złotych. W rzeczywistości wnioski te imieniem i nazwiskiem matki podpisał Eugeniusz P. Z ukraińskich dokumentów przedstawionych przez zgłaszająca wynikało, że do zgonu syna doszło w lipcu 2019 roku w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Zdarzenie miało mieć miejsce na Zbiorniku Kijowskim na Ukrainie. Mężczyzna miał wypłynąć wynajętą łodzią zderzyć się z drugą niezidentyfikowaną łódką, wypaść za burtę i utonąć. Zwłoki miały zostać ujawnione dopiero we wrześniu 2019 roku i już następnego dnia poddane kremacji.

Uzyskał nowe obywatelstwo

W trakcie śledztwa ustalano, że mężczyzna, już w grudniu 2018 roku uzyskał polskie obywatelstwo i posługiwał się polskimi dokumentami tożsamości na nazwisko Eugeniusza P. Nie powiadomił o tym żadnego z zakładów ubezpieczeń. Z ustaleń operacyjnych przeprowadzonych przez funkcjonariuszy CBŚP wynikało, że od czasu zgłoszenia roszczenia Ievgen P. vel Eugeniusz P. przebywał na terenie różnych krajów, w tym Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Turcji, a także Tureckiej Republiki Cypru Północnego, legitymując się polskim paszportem.

Usłyszał zarzuty

Do zatrzymania Eugeniusza P. doszło 30 sierpnia 2020 roku na przejściu granicznym w Dorohusku. Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie przedstawił zatrzymanemu zarzuty usiłowania oszustwa co do mienia znacznych rozmiarów w kwocie prawie 26 milionów złotych kwalifikowane z art. 13 par. 1 kk w zw. z art. 286 par. 1 kk w zw. art. 294 par. 1 kk i art. 270 par. 1 kk.

Podejrzanemu grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Trafił do aresztu

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie skierował do sądu wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowe go aresztowania. Sąd podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie.

Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Wątek ukraiński

W toku śledztwa prokurator ustalił, że w Kijowie wszczęto śledztwo dotyczące „sfałszowania” postępowania karnego przez byłych pracowników prokuratury i policji w celu uzyskania odszkodowania i nieprawidłowości w toku postępowania dotyczącego utonięcia mężczyzny w 2019 roku w jednym ze zbiorników w rejonie Wyszogrodzkim. Postępowanie dotyczy również fałszywych zeznań matki Eugeniusza P. oraz pracowników biura medycyny sądowej. Wątek ukraiński sprawy jest wyjaśniany przez ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-09-21
Data udostępnienia informacji: 2020-09-21
Liczba odsłon: 1 185