czwartek, 16 lipca 2020

Uroczyste otwarcie nowej siedziby Prokuratury Krajowej

Uroczyste otwarcie nowej siedziby Prokuratury Krajowej

We wtorek (14.07.2020.) odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Prokuratury Krajowej przy ulicy Postępu 3 w Warszawie. W uroczystości wzięli udział m.in. Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski oraz Zastępcy Prokuratora Generalnego, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak i inni przedstawiciele rządu, Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska, Leszek Mazur Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa i jej przedstawiciele oraz kierownictwo służb współpracujących z prokuraturą i prokuratorzy.

List prezydencki

W trakcie uroczystości Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera odczytał list prezydenta dr. Andrzeja Dudy do prokuratorów.
W liście prezydent Andrzej Duda podkreślił, że efektywnie działająca prokuratura jest jednym z fundamentów sprawiedliwego państwa prawa. Od działań prokuratury zależy doprowadzenie do wymierzenia sprawiedliwej kary, ale także poczucie zadośćuczynienia i zapobieganie kolejnym przestępstwom. W efekcie przynosi to między innymi zwiększenie zaufania obywateli do sądów oraz zminimalizowanie negatywnych stereotypów – napisał prezydent. Podziękował również prokuratorom za ich służbę przyczyniającą się do budowy silnej Rzeczpospolitej i umacniania ładu społecznego opartego na poszanowaniu norm i zasad określonych w przepisach prawa.

Nowoczesna prokuratura

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wskazał, że dzięki przeprowadzonej w 2016 r. reformie prokuratury możliwa stała się skuteczna walka z przestępczością. W tym kontekście wymienił przestępczość zorganizowaną związaną z handlem dopalaczami i oszustwami podatkowymi. Podkreślił, że obecne kierownictwo prokuratury kontynuuje wizję polityki karnej śp. prof. Lecha Kaczyńskiego, Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego w latach 2000-2001.
Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski podkreślił, że bez wyjątkowego zaangażowania Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro, a także decyzji polskiego parlamentu nie byłoby prokuratury w jej dzisiejszym kształcie. Podziękował również prokuratorom i pracownikom prokuratury za ich zaangażowanie w działanie prokuratury, czego symbolem jest otwarcie nowej siedziby. Stworzyliśmy sprawną, nowoczesną i profesjonalną instytucję, która skutecznie ściga sprawców przestępstw i strzeże praworządności – dodał. Podkreślił niezwykły wkład dla wymiaru sprawiedliwości śp. prof. Lecha Kaczyńskiego.
Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro i Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski dokonali symbolicznego otwarcia budynku poprzez przecięcie wstęgi oraz odsłonili tablicę pamiątkową poświęconą prof. Lechowi Kaczyńskiemu. Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Tadeusz Bronakowski dokonał poświęcenia budynku prokuratury oraz tablicy pamiątkowej.

Pamięci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

W odczytanej z tej okazji laudacji podkreślono, że całe dorosłe życie śp. prof. Lecha Kaczyńskiego było służbą Polsce i Polakom. Lech Kaczyński jako Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny w ogromnym stopniu wzmocnił zaufanie społeczne do prokuratury i przeobraził ją w organ skutecznie walczący z przestępczością i strzegący praworządności. Przytoczono wypowiedź prof. Lecha Kaczyńskiego z początku sprawowania tego urzędu. Przez lata była moda na liberalizm. I mamy tego skutki. Prawa człowieka interpretuje się w sposób groźny dla porządku społecznego – przestępcy są bezkarni, a ofiary bezbronne. Trzeba to zmienić – stwierdził wówczas Lech Kaczyński.
Jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej prof. Lech Kaczyński działał także na rzecz bezpieczeństwa Polaków, m.in. dążąc on do stworzenia w Polsce silnej i profesjonalnej prokuratury oraz sprawnych, obiektywnie i rzetelnie działających instytucji wymiaru sprawiedliwości. Przywołane zasługi Prezydenta, profesora Lecha Kaczyńskiego dla naszego państwa i społeczeństwa, szczególnie zaś te związane ze sprawowaniem urzędu Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego, uzasadniły uhonorowanie śp. Prezydenta RP tablicą pamiątkową w siedzibie Prokuratury Krajowej.

Uroczystość otwarcia nowej siedziby Prokuratury Krajowej została uświetniona koncertem Reprezentacyjnego Zespołu Wokalnego Służby Więziennej.

Dział Prasowy

Prokuratury Krajowej

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-07-16
Data udostępnienia informacji: 2020-07-16
Liczba odsłon: 7 344