poniedziałek, 07 czerwca 2021

Uroczyste otwarcie Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu

Uroczyste otwarcie Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu

W poniedziałek (7 czerwca 2021 r.) z udziałem Zastępcy Prokuratora Generalnego do Spraw Wojskowych Przemysława Funioka odbyło się uroczyste otwarcie Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu, utworzonej na wniosek Prokuratora Regionalnego w Katowicach.

Właściwość miejscowa Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu została określona w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z 9 lutego 2021 r. Obejmuje 5 prokuratur okręgu katowickiego oraz 1 prokuraturę okręgu częstochowskiego, tj. Prokuraturę Rejonową w Będzinie, Prokuraturę Rejonową w Dąbrowie-Górniczej, Prokuraturę Rejonowa w Jaworznie, Prokuraturę Rejonową Sosnowiec-Północ w Sosnowcu, Prokuraturę Rejonową Sosnowiec-Południe w Sosnowcu i Prokuraturę Rejonową w Zawierciu.

Jednostka działa już od marca 2021 roku, jednak jej uroczyste otwarcie zostało przesunięte z uwagi na ograniczenia epidemiczne. Przed podjęciem decyzji o utworzeniu Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu przeprowadzone zostały analizy potwierdzające zasadność tej zmiany w strukturze prokuratury w jednej z najgęściej zaludnionych części Polski. Powstanie prokuratury pozwoliło na wydajniejsze prowadzenie postępowań karnych w jednej z najgęściej zaludnionych części Polski, m.in. poprzez odciążenie Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

W uroczystym otwarciu Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu udział wzięli: Minister – Członek Rady Ministrów Michał Wójcik, Zastępca Prokuratora Generalnego do Spraw Wojskowych Przemysław Funiok, Dyrektor Biura Prokuratora Krajowego Adam Zbieranek, Zastępca Dyrektora Departamentu Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej Sebastian Chmielewski, Prokurator Regionalny w Katowicach Tomasz Janeczek, Prokurator Okręgowy w Sosnowcu Magdalena Ziobro, a także Biskup Diecezjalny Diecezji Sosnowieckiej Grzegorz Kaszak oraz Prezydent Miasta Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Prokuratorom i pracownikom prokuratury życzymy sukcesów w pełnieniu obowiązków służbowych!

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2021-06-07
Data udostępnienia informacji: 2021-06-08
Liczba odsłon: 1 032