środa, 14 lipca 2021

Urzędnik oskarżony o korupcję

Urzędnik oskarżony o korupcję

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko Piotrowi M. – urzędnikowi zatrudnionemu w Urzędzie Gminy Wałcz na stanowisku Inspektora ds. Egzekucji Należności Pieniężnych. Zarzuca mu m.in. żądanie od jednego z przedsiębiorców korzyści majątkowej w zamian wydanie korzystnej dla tego podatnika decyzji podatkowej.

10 tysięcy złotych łapówki

Z ustaleń śledztwa wynika, że Piotr M. zażądał od jednego z przedsiębiorców 10 tysięcy złotych korzyści majątkowej uzależniając od jej otrzymania wydanie korzystnej dla niego jako podatnika decyzji podatkowej. Jednocześnie zapowiedział, że w przypadku nie przekazania tej kwoty, może spodziewać się wielokrotnych kontroli, a nawet wzruszenia już podjętej w jego sprawie decyzji i wydanie mniej korzystnej.

Podejrzanemu grozi kara 10 lat pozbawienia wolności.

Ponadto w toku postępowania w wyniku weryfikacji materiałów zabezpieczonych u Piotra M. ujawniono, że podejmował on na rzecz innego z podatników gminy, z którym pozostawał w towarzyskich relacjach, działania polegające na sporządzaniu pism kierowanych do organów administracji publicznej, jak też w sprawach cywilnych. Powyższe okoliczności ów podatnik zataił w składanych zeznaniach, co skutkowało przedstawieniem mu zarzutów z art. 233 par 1 kk.

Zatrzymany na gorącym uczynku popełniania przestępstwa

Piotr M. został zatrzymany 31 sierpnia 2020 r. przez funkcjonariuszy CBA Delegatury w Szczecinie bezpośrednio po przyjęciu korzyści majątkowej. Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-07-14
Data udostępnienia informacji: 2021-07-14
Liczba odsłon: 2 615

Jesteś na archiwalnej stronie pk.gov.pl.
Nowa strona znajduje się pod adresem www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa.
Czas do zmiany strony: 1:00 min.
Anuluj