czwartek, 25 sierpnia 2011

W prokuraturze łamie się prawa pracowników?

W prokuraturze łamie się prawa pracowników?

Pan   Paweł Lisicki  Redaktor Naczelny Dziennika „Rzeczpospolita”                                                                     Na podstawie art. 31 pkt. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 roku Prawo prasowe (Dz. U. z 1984 r. Nr 5, poz. 24 ze zm. ) wnoszę o pilne zamieszczenie odpowiedzi na artykuł pt. „ W prokuraturze łamie się prawa pracowników” autorstwa Mateusza Rzemka opublikowany w numerze z dnia 18 sierpnia 2011 roku.      Autor artykułu, powołując się na raport Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP pisze, że prokuratury nie płacą pracownikom administracji za dodatkową pracę w nadgodzinach, ani też nie oddają im w zamian czasu wolnego. Jako przykład łamania praw pracowniczych wskazano sytuację pracowników administracyjnych prokuratur apelacyjnych w Białymstoku i Wrocławiu, a także jednostek podległych Prokuraturze Okręgowej w Krakowie.

Pan

Paweł Lisicki

Redaktor Naczelny

Dziennika „Rzeczpospolita”

Na podstawie art. 31 pkt. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 roku Prawo prasowe (Dz. U. z 1984 r. Nr 5, poz. 24 ze zm. ) wnoszę o pilne zamieszczenie odpowiedzi na artykuł pt. „ W prokuraturze łamie się prawa pracowników” autorstwa Mateusza Rzemka opublikowany w numerze z dnia 18 sierpnia 2011 roku.

Autor artykułu, powołując się na raport Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP pisze, że prokuratury nie płacą pracownikom administracji za dodatkową pracę w nadgodzinach, ani też nie oddają im w zamian czasu wolnego. Jako przykład łamania praw pracowniczych wskazano sytuację pracowników administracyjnych prokuratur apelacyjnych w Białymstoku i Wrocławiu, a także jednostek podległych Prokuraturze Okręgowej w Krakowie.

Informacje powyższe są nieprawdziwe. Jak wynika z danych przedstawionych Prokuratorowi Generalnemu, prokuratury apelacyjne alternatywnie wypłacały pracownikom wynagrodzenia za pracę w nadgodzinach, udzielały czasu wolnego w odpowiednim wymiarze, bądź przyznawały premie. I tak na przykład, w Prokuraturze Apelacyjnej w Białymstoku 11 pracowników, którzy przepracowali łącznie 4.165,30 nadgodzin wypłacono wynagrodzenie, w Prokuraturze Apelacyjnej we Wrocławiu 3 pracownikom, którzy przepracowali łącznie 631 nadgodzin wypłacono wynagrodzenie, a z kolei w prokuraturach okręgu krakowskiego 50 pracowników przepracowało łącznie 8.171,12 nadgodzin, przy czym 25 pracownikom udzielono urlopu, 1 pracownikowi przyznano premię, zaś pozostałym 24 pracownikom wypłacono wynagrodzenie.

Z powyższego w sposób oczywisty wynika, że tytuł przedmiotowego artykułu – „ W prokuraturze łamie się prawa pracowników” jest niezgodny z rzeczywistością i podważa autorytet prokuratury jako instytucji stojącej na straży praworządności.

Z całą pewnością, jeśli autor artykułu zweryfikowałby tezy raportu ZZPiPP RP, musiałaby dojść do wniosku, że jest on nierzetelny i tym samym nie formułowałby pod adresem prokuratury nieprawdziwych zarzutów.

Mateusz Martyniuk

Rzecznik Prasowy

Prokuratury Generalnej

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Administrator
Informację udostępnił: Administrator
Data wytworzenia informacji: 2011-08-25
Data udostępnienia informacji: 2011-08-25
Liczba odsłon: 813