wtorek, 02 kwietnia 2019

Wniosek Prokuratury Krajowej o uchylenie immunitetu sędziemu Sądu Rejonowego w Zawierciu

Wniosek Prokuratury Krajowej o uchylenie immunitetu sędziemu Sądu Rejonowego w Zawierciu

Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej skierował wniosek o podjęcie uchwały w przedmiocie zezwolenia na pociągniecie do odpowiedzialności karnej Małgorzaty M-N. – sędziego Sądu Rejonowego w Zawierciu. Został on skierowany 2 kwietnia 2019 roku do Sądu Dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Warszawie.

Kierowanie pojazdu w stanie nietrzeźwości

Prokurator Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej chce postawić sędziemu Małgorzacie M-N zarzut popełnienia przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości. Za przestępstwo to grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.
Do zdarzenia doszło 12 marca 2019 roku w Zawierciu. W toku postępowania ustalono, że sędzia około godz. 12:30 jadąc ulicami Zawiercia, na jednym ze skrzyżowań, uderzyła w przydrożne drzewo, a następnie oddaliła się z miejsca kolizji drogowej.
Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu zatrzymali do kontroli drogowej sędzię Małgorzatę M-N. i ustalili, że prowadziła ona auto w stanie nietrzeźwości.
Pierwsze badanie wykazało u zatrzymanej stężenie 1,90 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Od sędzi pobrano również krew do badań na zawartość alkoholu. Z uzyskanej opinii biegłego wynika, że we krwi Małgorzaty M.-N. stwierdzono 3,31 ‰ alkoholu.

Wydział Spraw Wewnętrznych złożył wniosek
Ustalenia poczynione w toku śledztwa wskazują, że sędzia Sądu Rejonowego w Zawierciu Małgorzata M.-N., dopuściła się przestępstwa prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości.
Zgodnie z art. 80 ustawy z 27 lipca 2001 roku – Prawo o ustroju sądów powszechnych sędzia nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej bez zezwolenia właściwego sądu dyscyplinarnego. Jednocześnie art. 13 kodeksu postępowania karnego nakłada na prokuratora obowiązek uzyskania takiego zezwolenia. Bez tego, zgodnie z obowiązującymi przepisami, niedopuszczalne jest pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej.
Dlatego też Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej skierował do Sądu Dyscyplinarnego wniosek o podjęcie uchwały w przedmiocie zezwolenia na pociągniecie do odpowiedzialności karnej Małgorzaty M.-N. – sędziego Sądu Rejonowego w Zawierciu.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2019-04-02
Data udostępnienia informacji: 2019-04-02
Liczba odsłon: 1 669