czwartek, 15 listopada 2018

Wspólne ćwiczenia zespołów prokuratorskich i Żandarmerii Wojskowej

Wspólne ćwiczenia zespołów prokuratorskich i Żandarmerii Wojskowej

W dniach 8 i 9 listopada 2018 roku Departament do Spraw Wojskowych Prokuratury Krajowej wraz z Komendą Główną Żandarmerii Wojskowej współorganizował jeden z epizodów ćwiczenia pod kryptonimem „KAPER – 18/II ”, które było przedsięwzięciem szkoleniowym Sił Zbrojnych RP realizowanym w ramach ćwiczenia pod kryptonimem „ANAKONDA - 18”.

Głównym tematem ćwiczenia było sprawdzenie procedur uruchamiania i organizacji pracy zespołów prokuratorskich i Żandarmerii Wojskowej podejmujących czynności na miejscu zdarzenia o charakterze terrorystycznym, współdziałania w zakresie prowadzenia czynności dochodzeniowo – śledczych oraz doskonalenie wykorzystania dostępnych środków kryminalistycznych pozostających w dyspozycji Oddziałów Żandarmerii Wojskowej w Elblągu i Szczecinie.

Powyższy scenariusz zakładał atak terrorystów na statek pasażerski oraz między innymi detonację wśród pasażerów „pasa szahida”. Na upozorowanym miejscu zdarzenia naniesiono ślady kryminalistyczne, które zostały wcześniej przygotowane (zdetonowane) na poligonie wojskowym.

Należy zaznaczyć, iż scenariusz ćwiczenia, w tym ilość pozostawionych istotnych dowodów rzeczowych na miejscu zdarzenia, nie były znane żołnierzom Żandarmerii Wojskowej oraz prokuratorom ds. wojskowych.

Przeprowadzone ćwiczenie wykazało jak bardzo ważnym elementem jest zgrywanie zespołów prokuratorskich i Żandarmerii Wojskowej oraz doskonalenie procedur w zakresie zabezpieczania i utrwalania śladów przestępstw o charakterze terrorystycznym.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-11-15
Data udostępnienia informacji: 2018-11-15
Liczba odsłon: 1 656