piątek, 09 lipca 2021

Wyrok 25 lat pozbawienia wolności dla nożownika za zabójstwo

Wyrok 25 lat pozbawienia wolności dla nożownika za zabójstwo

Na karę 25 lat pozbawienia wolności skazał Sąd Okręgowy w Katowicach Dariusza N. za udział w bójce z użyciem noża, która zakończyła się śmiercią mężczyzny. Oskarżony będzie też musiał zapłacić kwoty po 100 tys. złotych dla rodziców pokrzywdzonego.

Śmierć podczas bójki

Prokuratura Okręgowa w Katowicach akt oskarżenia w tej sprawie skierowała do Sądu Okręgowego w Katowicach 14 grudnia 2018 roku. Śledztwo dotyczyło bójki, która miała miejsce w sierpniu 2016 roku w pobliżu dworca PKP w Katowicach. W trakcie zdarzenia 19-letni młody mężczyzna został ugodzony dwukrotnie nożem w klatkę piersiową i na skutek odniesionych obrażeń ciała zmarł.

Zatrzymanie i zarzuty

Bezpośrednio po tym zdarzeniu zatrzymanych zostało kilku uczestników bójki, jednak wśród nich nie było Dariusza N., który posługiwał się nożem. Mężczyzna ukrywał się przed organami ścigania. Jednak w październiku 2017 roku został on zatrzymany na podstawie ENA na terenie Hiszpanii.

Po przekazaniu Dariusza N. do kraju prokurator przedstawił mu zarzut udziału w bójce i zabójstwa 19-letniego mężczyzny oraz udziału w bójce i usiłowania zabójstwa drugiego mężczyzny. Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec Dariusza N. tymczasowe aresztowanie.

Zarzuty udziału w bójce prokurator przedstawił także 6 innym osobom, Zostały one skazane za udział w bójce prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego Katowice – Zachód w Katowicach.

Surowy wyrok za zabójcy

Na początku lipca 2021 r. Sąd Okręgowy w Katowicach nieprawomocnie uznał Dariusza N. winnym popełnienia dwóch czynów zarzucanych mu aktem oskarżenia wniesionym przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach: udziału w bójce z użyciem noża i zabójstwa Dominika K. oraz udziału w bójce z użyciem noża i usiłowania zabójstwa Rafała K. Oskarżonemu sąd wymierzył karę łączną 25 lat pozbawienia wolności. Sąd zasądził również od oskarżonego na rzecz pokrzywdzonych w tej sprawie ojca i matki zmarłego pokrzywdzonego kwoty po 100.000 złotych, tytułem zadośćuczynienia.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-07-09
Data udostępnienia informacji: 2021-07-09
Liczba odsłon: 3 007

Jesteś na archiwalnej stronie pk.gov.pl.
Nowa strona znajduje się pod adresem www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa.
Czas do zmiany strony: 1:00 min.
Anuluj