wtorek, 20 lipca 2021

Wyrok 6 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności wobec sprawcy wysadzenia budynku

Wyrok 6 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności wobec sprawcy wysadzenia budynku

Mateusza H. był oskarżony przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach o popełnienie łącznie dwudziestu przestępstw, w tym sprowadzenie zdarzenia zagrażającego mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać eksplozji materiałów łatwopalnych. Sąd skazał oskarżonego na karę bezwzględnego pozbawienia wolności.

Surowy wyrok

Sąd Rejonowy w Bielsku Białej podzielił argumentację prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach i skazał Mateusza H. na karę łączną 6 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności, grzywnę w wysokości 200 stawek dziennych po 10 złotych (2.000 złotych) obowiązek naprawienia szkody na rzecz pokrzywdzonej spółki w wysokości ponad 650 tysięcy złotych, obowiązek naprawienia szkody na rzecz ubezpieczyciela w wysokości prawie 660 tysięcy złotych, obowiązek naprawienia szkód na rzecz osób fizycznych, uczelni oraz miasta Bielska Białej w wysokości ponad 20 tysięcy złotych oraz nawiązkę na rzecz jednego z pokrzywdzonych w wysokości 20 tysięcy złotych.

Ponadto Sąd postanowił o dalszym stosowaniu wobec skazanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Oskarżony o 20 przestępstw

Mateusz H. został zatrzymany 25 lutego 2019 roku na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Prokurator oskarżył Mateusza H. o dwadzieścia przestępstw, w tym sprowadzenie zdarzenia zagrażającego mieniu w wielkich rozmiarach, mającego postać eksplozji materiałów łatwopalnych oraz usiłowania spowodowania zawalenia kolejnych dwóch budynków mieszkalnych, powodując szkodę w mieniu inwestora w kwocie co najmniej 1,2 miliona złotych kwalifikowane z art. 163 par. 1 pkt. 3 kodeksu karnego i art. 13 par. 1 kk w zw. z art. 163 par. 1 pkt. 3 kk.

Wobec oskarżonego nadal stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

W wyniku eksplozji doszło do zawalenia się budynku

W toku śledztwa prokurator ustalił, że 17 lipca 2018 roku, około godz. 3:38, służby ratunkowe miasta Bielska-Białej, zostały powiadomione o zaistniałym nagłym zdarzeniu poprzedzonym odgłosami wybuchów, wskutek którego częściowemu zawaleniu uległ budynek wielorodzinny w stanie budowy na osiedlu Sarni Stok w Bielsku-Białej. Przedmiotem zamachu były trzy budynki wielorodzinne w stanie budowy (stan surowy otwarty i w części zamknięty) przy ul. Sarni Stok w Bielsku-Białej realizowane jako inwestycja „Apartamenty Sarni Stok”. Sprawca zdarzenia podłożył cztery butle gazowe z zawartością gazu propan – butan, które uprzednio przerobiono.

List z żądaniami

Jednocześnie w mediach elektronicznych opublikowano list – manifest, z którego wynikało, iż sprawcą opisanego powyżej wybuchu jest osoba podpisana jako „Pocahontas”, która to osoba działa w imieniu organizacji „Brygada Wschód”. W liście zawarte były żądania skierowane do dewelopera, aby zaprzestał on rozbudowy rozpoczętej inwestycji. List zawierał groźby, że nie zastosowanie się do żądań spowoduje kolejne działania „Brygady Wschód” skutkujące wyburzeniami innych budynków.

W kolejnych dniach do innych adresatów trafiło również 7 tradycyjnych listów, w których autor wskazał, iż zostały one sporządzone z zachowaniem środków ostrożności, bez odcisków palców, śladów osmologicznych, biologicznych, identyfikacyjnych drukarki, ani żadnych innych, które mogłyby zostać wykorzystane przez Policję.

W toku postępowania prokurator, w oparciu o uzyskane opinie biegłego, ustalił adres skrzynki e-mail oraz adres IP, który był przypisany do ogólnodostępnego  WI-FI w placówce jednego z banków w Bielsku-Białej.

Spalona koparka

Prokurator ustalił, że w 2017 roku na budowie doszło do spalenia koparki budowlanej podwykonawcy. Sprawca na miejscu czynu pozostawił wydrukowaną kartkę z ostrzeżeniem. Kolejne czynności dowodowe przeprowadzone przez prokuratora w tym m.in. powołanie kolejnych biegłych, (w tym takich, którzy doprowadzili do ustalenia autora listów),  pozwoliły na ustalenie, że sprawcą tych zdarzeń jest Mateusz H. – student kilku uczelni śląskich. Jednocześnie ustalono, że dopuścił się on innych przestępstw w tym gróźb karalnych oraz w kilkunastu wyłudzeń świadczeń socjalnych zarówno na szkodę wyższych uczelni jak i na szkodę ośrodków pomocy społecznej.

O sprawie pisaliśmy:

https://pk.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-prokuratury-krajowej/areszt-dla-sprawcy-wysadzenia-budynku/

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2021-07-20
Data udostępnienia informacji: 2021-07-20
Liczba odsłon: 2 321

Jesteś na archiwalnej stronie pk.gov.pl.
Nowa strona znajduje się pod adresem www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa.
Czas do zmiany strony: 1:00 min.
Anuluj