piątek, 20 grudnia 2019

Wyrok 9 lat pozbawienia wolności za oszustwa przy sprzedaży samochodów

Wyrok 9 lat pozbawienia wolności za oszustwa przy sprzedaży samochodów

Sąd Okręgowy we Wrocławiu (19 grudnia 2019 roku) skazał Rafała Ł. na karę 9 lat pozbawienia wolności m.in. za oszustwa co do mienia znacznej wartości przy sprzedaży samochodów. Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu w grudnia 2016 roku oskarżył Rafała Ł. o oszustwa przy sprzedaży samochodów o znacznej wartości do jakich dochodziło na terenie całego kraju i pranie brudnych pieniędzy.

9 lat pozbawienia wolności i zakaz handlu samochodami przez 10 lat

Sąd Okręgowy we Wrocławiu podzielił zarzuty podniesione przez prokuratora w akcie oskarżenia i uznał oskarżonego Rafała Ł. za winnego wszystkich zarzucanych mu czynów wymierzając karę łączną w wymiarze 9 lat pozbawienia wolności. Ponadto Sąd orzekł obowiązek naprawienia szkody oraz zakaz prowadzenia działalności gospodarczej związanej z handlem samochodami na okres 10 lat. Na kary pozbawienia wolności skazane zostały również osoby współdziałające z Rafałem Ł., W innym postępowaniu jego konkubina Beata Sz. została prawomocnie skazana na karę łączną 3 lat pozbawienia wolności.

Oszustwa i pranie brudnych pieniędzy

Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu oskarżył Rafała Ł. o oszustwa co do mienia znacznej wartości kwalifikowane z art. 286 par. 1 kodeksu karnego w zw. z art. 294 par. 1 kk. Prokurator ustalił, że oskarżony uczynił sobie z działalności stałe źródło dochodu. Ponadto Rafał Ł. był oskarżony o pranie brudnych pieniędzy kwalifikowane z art. 299 par. 1 i 5 kk.

Szkoda w wysokości 4 milionów złotych

W toku śledztwa prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu ustalił, że Rafał Ł. w okresie od 2013 r. do 2015 r. głównie we Wrocławiu i w Jelczu-Laskowicach, a także w innych miejscowościach na terenie kraju, posługując się danymi różnych podmiotów gospodarczych dopuścił się szeregu oszustw. Mechanizm popełniania przestępstw polegał na tym, że zainteresowanych zakupem samochodów wprowadzano w błąd co do rzeczywistego prowadzenia działalności gospodarczej tego rodzaju oraz co do zamiaru realizacji zobowiązań. W efekcie tej działalności doprowadzono ponad sto podmiotów do niekorzystnego rozporządzenia mieniem o łącznej wartości ok. 4 milionów złotych. W działalność Rafała Ł. były zaangażowane osoby z jego rodziny, a także inne, które również objęto aktem oskarżenia.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2019-12-20
Data udostępnienia informacji: 2019-12-20
Liczba odsłon: 1 603