wtorek, 21 lipca 2020

Wyrok skazujący za oszustwo przy dostawie sprzętu wojskowego wartego ponad 31 milionów złotych

Wyrok skazujący za oszustwo przy dostawie sprzętu wojskowego wartego ponad 31 milionów złotych

W ubiegłym tygodniu Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok skazujący wobec dwóch pułkowników rezerwy, oskarżonych przez Wydział do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie o oszustwo przy dostarczeniu sprzętu wojskowego.

Wymiar kary

Oskarżeni zostali skazani na kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Ponadto sąd orzekł wobec mężczyzn środek karny w postaci zakazu zajmowania stanowisk i prowadzenia działalności związanej z dostawami dla wojska i Policji odpowiednio na 5 i 2 lata. Na jednego z oskarżonych został również nałożony częściowy obowiązek naprawienia szkody.

Przerobione znaki VIN

Oskarżeni sprawowali kierownicze stanowiska w ustalonej spółce. Mężczyźni sprzedali 16 pojazdów tj. zestawów niskopodwoziowych do przewozu ciężkiego sprzętu wojskowego o wartości  ponad 31 milionów złotych z podrobionymi znakami VIN i przerobionymi tabliczkami znamionowymi. Elementy te wskazywały, że sprzedane naczepy zestawów były o rok młodsze niż w rzeczywistości. Tym samym wprowadzili w błąd zamawiającego, czyli Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej co do wieku sprzedanego sprzętu. Znaki identyfikacyjne w pojazdach przerobione zostały przez pracowników spółki, na polecenie jednego z oskarżonych. Dokonali tego na terenie zakładu produkcyjnego.

Skuteczna współpraca organów ścigania

Ujawnienie przestępstwa nastąpiło w wyniku skutecznej współpracy prokuratury z organami Żandarmerii Wojskowej. Wspólne działania pozwoliły na zgromadzenie materiału dowodowego, który legł u podstaw oskarżenia i skazania sprawców.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-07-21
Data udostępnienia informacji: 2020-07-21
Liczba odsłon: 717