środa, 03 lutego 2021

Zarzut i wniosek o areszt wobec byłego prezesa gdańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Morena

Zarzut i wniosek o areszt wobec byłego prezesa gdańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Morena

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi wielowątkowe śledztwo w sprawie nieprawidłowości w gdańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Morena. Materiał dowodowy zgromadzony w wątku dotyczącym wyłudzenia odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej dał podstawy do zatrzymania i ogłoszenia zarzutów byłemu wiceprezesowi Spółdzielni Henrykowi T. Dzisiaj w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku usłyszał on zarzut spowodowania zdarzeń będących podstawą wypłaty nienależnego odszkodowania oraz oszustwa na kwotę 226 tysięcy złotych, co stanowi mienie znacznej wartości. Mając na uwadze konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator wystąpi do Sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanego tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Przestępstwo mu zarzucone zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Wiceprezes zlecał dewastację klatek schodowych w budynkach spółdzielni

Jak ustalono w toku postępowania Henryk T. pełniąc funkcję wiceprezesa spółdzielni zlecał innym osobom powodowanie zdarzeń stanowiących podstawę do wypłaty odszkodowań. Osoby te na jego polecenie dokonywały uszkodzeń ścian klatek schodowych w należących do spółdzielni blokach. Następnie podejrzany zgłaszał szkody wprowadzając w błąd ubezpieczyciela co do okoliczności ich powstania, wyłudzając w ten sposób nienależne odszkodowanie.

Oprócz Henryka T. zarzuty oszustwa ubezpieczeniowego usłyszała również jedna ze współdziałających z nim osób.

Inne wątki sprawy

Śledztwo ma charakter rozwojowy. Prokuratorzy gromadzą materiał dowodowy w pozostałych wątkach sprawy dotyczących m.in. działania na szkodę spółdzielni poprzez  nadużycie  uprawnień przez  członków jej  zarządu i Rady Nadzorczej, w tym poprzez zawyżanie kosztów prac remontowych, przekazywanie w najem i  zbywanie nieruchomości pozostających  w zasobach  spółdzielni bez przeprowadzania postępowania przetargowego, zawieranie niekorzystnych umów dzierżawy i posługiwania  się podrobionymi dokumentami.

Postępowanie w tej sprawie przejęła w październiku 2020 r. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku po analizie szeregu postępowań prowadzonych przez Prokuraturę Rejonową Gdańsk – Wrzeszcz w Gdańsku dotyczących nieprawidłowości w Spółdzielni Mieszkaniowej Morena. Śledztwo objęte jest nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-02-03
Data udostępnienia informacji: 2021-02-03
Liczba odsłon: 2 974