środa, 03 października 2018

Zarzuty dla 13 podejrzanych o handel narkotykami w znacznych ilościach

Zarzuty dla 13 podejrzanych o handel narkotykami w znacznych ilościach

Na polecenie Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie 2 października 2018 roku funkcjonariusze CBŚP Zarząd w Radomiu zatrzymali 12 osób. Dodatkowo jedna osoba została doprowadzona z Zakładu Karnego, w którym przebywa.

Narkotyki były warte ponad 5,5 miliona złotych

Wszyscy zatrzymani brali udział w obrocie znacznymi ilościami narkotyków. Zarzuca się im udział w obrocie prawie 450 kilogramów narkotyków o łącznej „czarnorynkowej” wartości ponad 5,5 miliona złotych.

W trakcie czynności zabezpieczono między innymi mienie w postaci trzech samochodów osobowych oraz pieniędzy, które będą przedmiotem zabezpieczenia majątkowego.

W oparciu o zgromadzony w toku śledztwa materiał dowodowy prokuratorzy Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej ogłosili zatrzymanym zarzuty. Dotyczą one przemytu do Polski znacznych ilości narkotyków (art. 55 ust. 3 ustawy z 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii), a także handlu znacznymi ilościami narkotyków (art. 56 ust. 3 ustawy z 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii). Podejrzani zarzucanych im czynów dopuścili się działając w zorganizowanej grupie przestępczej, a także uczynili sobie z tego stałe źródło dochodu (art. 65 par. 1 kodeksu karnego). Niektórzy z podejrzanych byli w przeszłości karani i działali w warunkach recydywy (art. 64 par. 1 kodeksu karnego).

W okresie objętym zarzutami podejrzani przemycili i wprowadzili do obrotu co najmniej 385 kilogramów marihuany o szacunkowej wartości 4,6 miliona złotych, 54,4 kilogramów amfetaminy o szacunkowej wartości 388 tysięcy złotych, 5 kilogramów heroiny o szacunkowej wartości 520 tysięcy złotych, 20 gram kokainy o szacunkowej wartości 2,8 tysiąca złotych, a także 6 800 sztuk tabletek ecstasy o szacunkowej wartości 28 tysięcy złotych.

W okresie objętym zarzutami podejrzani przemycili i wprowadzili do obrotu co najmniej prawie 450 kilogramów narkotyków o łącznej szacunkowej wartości ponad 5,5 miliona złotych.

Działała grupa przestępcza o charakterze międzynarodowym

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokuratorzy skierowali do Sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec 10 podejrzanych.

W toku śledztwa prowadzonego przez Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej ustalono, że między innymi na terenie Łodzi działała zorganizowana grupa przestępcza o charakterze międzynarodowym. Jej członkowie trudnili się dokonywaniem oszustw metodą na tzw. policjanta oraz wewnątrzwspólnotowym przemytem narkotyków.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa     

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-10-03
Data udostępnienia informacji: 2018-10-03
Liczba odsłon: 1 210