środa, 31 marca 2021

Zarzuty dla 17 osób za udział w grupie przestępczej przemycającej narkotyki z Holandii

Zarzuty dla 17 osób za udział w grupie przestępczej przemycającej narkotyki  z Holandii

Na polecenie prokuratora Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 17 osób w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się m.in. przemytem narkotyków z Holandii do Polski, a następnie ich dalszą dystrybucją. Jednym z zatrzymanych był wrocławski adwokat.

Usłyszeli zarzuty

Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk w tym również przemytu znacznych ilości narkotyków z Holandii do Polski kwalifikowane z art. 55 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz wprowadzania ich do obrotu na ternie Polski kwalifikowane z art. 56 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Zatrzymany adwokat usłyszał zarzuty związane z nakłanianiem innej osoby do składania fałszywych zeznań w charakterze świadka w zamian za korzyść majątkową.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wobec 10 podejrzanych wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględnił wszystkie wnioski i zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, zakazów opuszczania kraju i dozorów policji połączonych z zakazem kontaktu z określonymi osobami. Ponadto wobec adwokata prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci zakazu wykonywania zawodu.

Agresywni i niebezpieczni

Śledztwo nadzorowane przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej, której przedmiotem działalności był przemyty narkotyków z Holandii do Polski oraz na teren innych krajów obszaru Unii Europejskiej, obrót narkotykami na terenie Polski, wytwarzanie narkotyków – prowadząc plantacje marihuany i laboratoria wytwarzające metamfetaminę nazywaną „piko”. W toku postępowania prokurator ustalił, że grupa zajmowała się również popełnieniem przestępstw akcyzowych polegających na wytwarzaniu i handlu wyrobami tytoniowymi bez odprowadzania podatku VAT. Członkowie zorganizowanej grupy byli niebezpieczni i agresywni. W przeszłości byli karani m. in. za czyny związane z obrotem narkotykami, posiadaniem broni i udziałem z zorganizowanej grupie przestępczej.

Ujawniono narkotyki

W wyniku szeregu przeprowadzonych przeszukań na terenie miast: Wrocław, Legnica, Zgorzelec i ich okolic ujawniono dwie plantacje marihuany. Na terenie nieruchomości należącej do członków najbliższej rodziny zatrzymanego adwokata odkryto miejsce, w którym przetwarzano do dalszego użytku marihuanę w ilości ponad 8 kg marihuany.

W wyniku zrealizowanych czynności zabezpieczono łącznie nie mniej niż 18,5 kilograma marihuany, jak również kilkuset gramów kokainy oraz metamfetaminy. W miejscach przeszukań ujawniono również tzw. próby tytoniu o łącznej wadze 19,8 kilograma oraz ponad 17,5 tysiąca sztuk papierosów.

Zabezpieczono broń i gotówkę

Potwierdzeniem zbrojnego charakteru działań członków grupy jest fakt, że u trzech osób ujawniono łącznie 4 sztuki broni palnej i naboje w łącznej ilości 87 sztuk. Przeszukania doprowadziły także do zabezpieczenia wielu urządzeń elektronicznych: telefonów, tabletów a także zagłuszarkę GPS oraz dodatkowo wielu części do samochodów marki VW, których wartość jest obecnie szacowana.

W miejscach przeszukań zabezpieczono pieniądze w gotówce w łącznej kwocie ponad 200 tysięcy złotych oraz ponad 3 tysięcy Euro.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-03-31
Data udostępnienia informacji: 2021-03-31
Liczba odsłon: 2 570