piątek, 20 grudnia 2019

Zarzuty dla adwokata za powoływanie się na wpływy

Zarzuty dla adwokata za powoływanie się na wpływy

Na polecenie prokuratora Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie (19 grudnia 2019 roku) funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy osoby w postępowaniu dotyczącym powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych. Wśród zatrzymanych jest adwokat. Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty i skierował do Sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Usłyszeli zarzuty

Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie przedstawił zatrzymanym zarzuty powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych, jak również wywoływania przekonania i utwierdzaniu o istnieniu takich wpływów. Powoływanie się na wpływy dotyczyło podjęcia się załatwienia sprawy zwrotu prawa jazdy w zamian za kwotę 30 tysięcy złotych oraz spowodowanie korzystnego rozstrzygnięcia sprawy w postaci umorzenia postępowania karnego w zamian za kwotę 100 tysięcy złotych i doprowadzenie oraz usiłowanie doprowadzenia pokrzywdzonego do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Czyny te kwalifikowane z art. 230 par. 1 kodeksu karnego oraz z art. 286 par. 1 kk zagrożone są karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Kolejne zarzuty, dotyczące poświadczenia nieprawdy w dokumentacji przedłożonej w sprawie prowadzonej przed Sądem, kwalifikowane są z art. 271 par. 1 i 3 kk.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2019-12-20
Data udostępnienia informacji: 2019-12-20
Liczba odsłon: 1 302