środa, 15 stycznia 2020

Zarzuty dla byłego senatora RP

Zarzuty dla byłego senatora RP

Na polecenie prokuratora z Prokuratury Regionalnej w Katowicach funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego 14 stycznia 2020 roku zatrzymali byłego senatora RP, jego syna oraz dyrektora małopolskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zatrzymania związane są ze śledztwem dotyczącym podejmowania się pośrednictwa w załatwieniu spraw w zamian za korzyści majątkowe, powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych oraz samorządowych województwa małopolskiego, a także udzielania korzyści majątkowych osobom pełniącym funkcje publiczne, w związku z pełnieniem tych funkcji. Już na przełomie 2017 i 2018 roku były senator i jego syn usłyszeli zarzuty związane z przyjęciem łapówek o znacznej wartości.

Usłyszeli zarzuty

Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty o charakterze korupcyjnym. Były senator oraz jego syn usłyszeli kolejne zarzuty dotyczące powoływania się na wpływy w różnych instytucjach oraz przyjęcia korzyści majątkowych w łącznej kwocie ponad 3 milionów złotych kwalifikowane m.in. z art. 228 par. 5 kodeksu karnego i art. 230 par. 1 kodeksu karnego. Dyrektor małopolskiego oddziału PFRON usłyszała zarzut polegający na obietnicy udzielenia korzyści majątkowej osobie pełniącej funkcję publiczną senatora RP, w związku z pełnieniem tej funkcji, a następnie udzielenia korzyści znacznej wartości w postaci dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na rzecz Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach w formie dotacji, projektów w łącznej kwocie blisko 3 milionów złotych. Czyny te kwalifikowane są z art. 229 par. 4 kk i art. 230a par. 1 kk.

Przestępstwa zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 12 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania wobec byłego senatora oraz jego syna prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec kolejnego podejrzanego prokurator zastosował środki o charakterze nieizolacyjnym.

Śledztwo ma charakter rozwojowy. Dotychczas w toku postępowania zarzuty przedstawiono 24 osobom. Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2020-01-15
Data udostępnienia informacji: 2020-01-15
Liczba odsłon: 730