poniedziałek, 01 czerwca 2020

Zarzuty handlu anabolikami i prania pieniędzy

Zarzuty handlu anabolikami i prania pieniędzy

W ubiegłym tygodniu dwóch zatrzymanych usłyszało w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku zarzuty wprowadzenia do obrotu wartych 800 tysięcy złotych środków stymulujących, dopingujących, anabolicznych i innych mających wpływ na przyrost masy mięśniowej lub zwiększenie wydolności organizmu. Ponadto mężczyznom zarzucono również pranie pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży tych środków oraz podrobienie kilkuset dokumentów.

Magazyn ze sterydami

Podczas przeszukania u jednego z zatrzymanych ujawniono magazyn z lekami, w którym znajdowało się kilka tysięcy opakowań sterydów.
Potwierdzono także, że w przestępczym procederze sprawcy korzystali z rachunków bankowych, na które kupujący dokonywali wpłaty sugerujące sprzedaż np. kosmetyków lub zabawek.

Środki zapobiegawcze

W celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec jednego z podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec drugiego z zatrzymanych zastosowano dozór policji.

21 podejrzanych w wielowątkowym śledztwie

Ostatnie zatrzymania to wynik czynności realizowanych przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku oraz funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku w sprawie dotyczącej procederu nielegalnego dystrybuowania na terenie całego kraju produktów leczniczych – sterydów anabolicznych oraz związanego z tym wielomilionowego prania brudnych pieniędzy.
Czynności te doprowadziły m.in. do ujawnienia 3 magazynów ze znacznymi ilościami środków anabolicznych.
Wielowątkowe śledztwo w sprawie prania brudnych pieniędzy pochodzących z handlu sterydami obejmuje swoim zakresem sprawców działających na terenie niemal wszystkich województw. Do jego prowadzenia powołany został zespół funkcjonariuszy z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Gdańsku. Dzięki ścisłej współpracy z prokuraturą i zaangażowaniu członków zespołu, zgromadzono obszerny materiał dowodowy, który pozwolił na przestawienie zarzutów 21 osobom.
Zarzuty te dotyczą nie tylko prania brudnych pieniędzy oraz nielegalnego wprowadzania do obrotu środków leczniczych bez wymaganego zezwolenia i podrabiania dokumentów, ale również czerpania korzyści z nierządu, posiadania materiałów zwierających pornografię dziecięcą oraz szeregu innych przestępstw.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-06-01
Data udostępnienia informacji: 2020-05-31
Liczba odsłon: 544