środa, 05 lutego 2020

Zarzuty i areszt dla dwóch podejrzanych o wytwarzanie amfetaminy

Zarzuty i  areszt  dla dwóch podejrzanych o  wytwarzanie amfetaminy

Prokuratura Okręgowa w Opolu wszczęła śledztwo w sprawie wytwarzania znacznej ilości amfetaminy po tym, jak 23 stycznia 2020 r. funkcjonariusze Zarządu w Opolu Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali w lesie dwóch mieszkańców Gminy Dobrzeń Wielki.

Syntetyzowali amfetaminę w lesie

W miejscu zatrzymania ujawniono wkopane w ziemię beczki z zawartością 60 litrów mieszaniny reakcyjnej cieczy z osadem w trakcie końcowego procesu wytwarzania amfetaminy, z czego uzyskano ponad 29 litrów płynnej amfetaminy. Z takiej ilości substancji można wytworzyć około 40 kg siarczanu amfetaminy. Zabezpieczono także podobną ilość pozostałości po przeprowadzonej syntezie. W samochodzie, którym poruszali się zatrzymani, ujawniono przedmioty zwykle wykorzystywane do przeprowadzenia reakcji chemicznej określoną metodą, której efektem końcowym jest amfetamina.

Usłyszeli zarzuty

Prokurator przedstawił Łukaszowi F. i Kamilowi W. zarzut wytwarzania znacznej ilości substancji psychotropowej. Jest to zbrodnia kwalifikowana z art. 53 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, zagrożona karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu. Twierdzili, że ich obecność w miejscu, gdzie produkowano narkotyk, była przypadkowa. Wyjaśnienia podejrzanych, w kontekście przedmiotów ujawnionych w ich samochodzie oraz późnej pory zatrzymania w odludnym miejscu, oceniono jako wyraz obranej linii obrony.

Środki zapobiegawcze

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Opolu zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3  miesiące.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-02-05
Data udostępnienia informacji: 2020-02-05
Liczba odsłon: 980