czwartek, 12 września 2019

Zarzuty w sprawie oszustw dokonanych na giełdzie kryptowalut

Zarzuty w sprawie oszustw dokonanych na giełdzie kryptowalut

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach nadzoruje śledztwo, powierzone Wydziałowi do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, dotyczące dorowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem klientów giełdy bitcoinowej, działającej w sieci Internet pod nazwą domeny BitMarket.pl.

Wielomilionowe straty graczy na giełdzie

W toku śledztwa ustalono, iż od połowy 2015 r. do 7 lipca 2019 r. w Olsztynie i innych miejscach, osoby zarządzające spółką z siedzibą w Londynie, która pełniła funkcję operatora tej giełdy, wprowadziły w błąd jej klientów, co do zamiaru wywiązania się z zawartych umów zakupu krypto waluty i przekazania tych środków do portfeli zarządzających. Swoim działaniem sprawcy spowodowali szkodę klientów giełdy o łącznej wartości co najmniej 2.300 bitcoinów, co stanowi kwotę około 100 milionów złotych.

Usłyszał zarzuty

Na dziś, tj. 12 września 2019 r. w Prokuraturze Okręgowej w Suwałkach zaplanowano  czynności procesowe z udziałem Marcina A. – współwłaściciela spółki – operatora  giełdy BitMarket. W szczególności został mu ogłoszony zarzut popełnienia przestępstwa polegającego na tym, że od maja 2015 r.  do  7 lipca 2019 r. w Olsztynie i innych miejscowościach, poprzez sieć Internet działając w imieniu  w imieniu spółek z siedzibą w Londynie i na Seszelach  wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, na  giełdzie wymiany walut wirtualnych prowadzonej pod domeną bitmarket.pl, wprowadzając w błąd 525 jej użytkowników doprowadził ich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem o łącznej wartości 22.661.288 złotych. Czyn ten kwalifikowany jest  z art. 286 par. 1 k.k. w zw. z art. 294 par.1 kk w zw. z art. 12 par. 1 kk.

Nadto Marcinowi A. zarzucono,  że w 2019 roku w Olsztynie, działając w imieniu spółki z siedzibą w Londynie, sprzedając innej osobie udziały w spółce, doprowadził go  do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości 120.000 zł, zapewniając nabywcę o braku zobowiązań i dobrej kondycji finansowej spółki, czym wprowadził go w błąd, gdyż w momencie sprzedaży nieuregulowane zobowiązania spółki sięgały 22.661.288 zł. Jest to  przestępstwo kwalifikowane  z art. 286 par. 1 k.k.

Podejrzanemu grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Po wykonaniu czynności z udziałem podejrzanego prokurator podejmie decyzję w przedmiocie stosowania środka zapobiegawczego.

Dział Prasowy

Prokuratury Krajowej  

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2019-09-12
Data udostępnienia informacji: 2019-09-12
Liczba odsłon: 5 541

Jesteś na archiwalnej stronie pk.gov.pl.
Nowa strona znajduje się pod adresem www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa.
Czas do zmiany strony: 1:00 min.
Anuluj