piątek, 24 lipca 2020

Zarzuty wobec członków grupy przestępczej wyłudzającej VAT

Zarzuty wobec członków grupy przestępczej wyłudzającej VAT

W toku postępowania prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Rzeszowie funkcjonariusze CBŚP wspólnie z Podkarpackim Biurem Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów zatrzymali 4 osoby. Są one podejrzane o udział w grupie wyłudzającej podatek VAT w ramach handlu sprzętem elektronicznym. Zatrzymania miały miejsce na terenie województw podkarpackiego i lubuskiego, gdzie przeprowadzono szereg przeszukań, w wyniku których dokonano zabezpieczenia obszernej dokumentacji. Śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Regionalną w Rzeszowie dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej wyłudzaniem zwrotu nienależnego podatku VAT między innymi przy wywozie sprzętu elektronicznego z terenu Polski w procedurze tzw. „Tax Free”, a także praniem pieniędzy. Straty Skarbu Państwa w wyniku działania grupy wynoszą co najmniej 41 milionów zł. Śledczy ustalili także, że członkowie grupy mogli wyprać 25 milionów złotych.

Usłyszeli zarzuty

Prokurator Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie przedstawił zatrzymanym zarzuty dotyczące działania w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się m.in. wyłudzaniem zwrotu nienależnego podatku VAT kwalifikowane z art. 258 par. 1 kodeksu karnego oraz oszustw kwalifikowanych z art. 286 par. 1 kk w zw. z art. 294 par. 1 kk.. Kolejne zarzuty dotyczą poświadczenia nieprawdy w dokumentach kwalifikowane z art. 271 par. 1 i 3 kk oraz przestępstw karnoskarbowych. Ponadto dwie zatrzymane osoby usłyszały zarzuty dotyczące niedopełnienia obowiązków służbowych kwalifikowane z art. 231 par. 1 kk..
Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są kara pozbawienia wolności do 10 lat.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wobec jednego z podejrzanych wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentacje prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w kwotach od 10 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych.
Prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego na mieniu podejrzanych o wartości prawi 8 milionów złotych.

Nienależny zwrot VAT

Z ustaleń śledztwa wynika, że w przestępczy proceder było zaangażowanych kilka podmiotów gospodarczych, zajmujących się handlem sprzętem elektronicznym. Wszystko wskazuje na to, że te firmy tworzyły w większości fikcyjną dokumentację, nieodzwierciedlającą rzeczywistych zdarzeń gospodarczych dotyczących sprzedaży towarów. Ponadto jedna z firm wystawiała nierzetelne dokumenty w ramach tzw. procedury „Tax Free” dla obywateli Ukrainy. Na tej podstawie podejrzani występowali o nienależne zwroty podatku VAT lub nie opłacali należnych kwot podatku. Prokuratorzy ustalili, że straty Skarbu Państwa w wyniku działania tej grupy mogły wynieść co najmniej 41 milionów złotych. Członkowie grupy mogli „wyprać” ponad 25 milionów złotych pochodzących z przestępczej działalności.
Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-07-24
Data udostępnienia informacji: 2020-07-24
Liczba odsłon: 868