czwartek, 16 stycznia 2020

Zarzuty wobec członków zorganizowanej grupy przestępczej za zbrodnię VAT-owską

Zarzuty wobec członków zorganizowanej grupy przestępczej za zbrodnię VAT-owską

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie funkcjonariusze Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Olsztynie oraz Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali pięciu mężczyzn. Jedna osoba została doprowadzona z Aresztu Śledczego. Zatrzymania związane są ze śledztwem prowadzonym przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej, która miała na celu popełnianie przestępstw karnych i karnoskarbowych dotyczących wystawiania fikcyjnych faktur VAT dokumentujących sprzedaż oleju napędowego.

Ponad 1700 nierzetelnych faktur

W toku postępowania prokuratorzy ustalili, że wystawiono ponad 1700 nierzetelnych faktur VAT dotyczących sprzedaży oleju napędowego przez podmioty gospodarcze działające w formie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, które powołane zostały dla realizacji celów zorganizowanej grupy. Fikcyjne faktury VAT wystawiono na łączną kwotę ponad 1 mld 690 mln złotych, od których podatek VAT przekraczał ponad 316 milionów złotych. Faktury poświadczały nieprawdę w zakresie prawa nabywców wskazanych na fakturach do obniżenia podatku należnego, zwrotu różnicy podatku lub też zwrotu podatku naliczonego.

Grupa działała w latach 2015 – 2019

Zorganizowana grupa przestępcza działała od stycznia 2015 roku do sierpnia 2019 roku w Warszawie, Katowicach, Kielcach oraz w innych miejscowościach na terenie Polski. Jej członkowie wykorzystywali rachunki bankowe, które prowadzone były na rzecz spółek związanych z badanym procederem poprzez wpłacanie, wypłacanie oraz przekazywanie środków płatniczych w łącznej kwocie ponad 22 milionów złotych stanowiących znaczną korzyść majątkową.

Usłyszeli zarzuty

Kierującemu zorganizowaną grupą przestępczą oraz osobom wchodzącym w jej skład prokurator przedstawił zarzuty popełnienia tzw. zbrodni Vatowskiej kwalifikowane z art. 271a par. 1 kodeksu karnego oraz z art. 277a par. 1 kodeksu karnego. Czyn ten zagrożony jest karą nawet do 25 lat pozbawienia wolności.

Ponadto prokurator zarzucił podejrzanym popełnienie przestępstw karnoskarbowych polegających na posługiwaniu się nierzetelnymi fakturami oraz prania brudnych pieniędzy kwalifikowane z art. 299 par. 1 i 5 kk.

Wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-01-16
Data udostępnienia informacji: 2020-01-16
Liczba odsłon: 1 009