czwartek, 04 lutego 2021

Zarzuty za brutalne morderstwo sprzed 26 lat

Zarzuty za brutalne morderstwo sprzed 26 lat

Prokuratura Rejonowa Łódź - Śródmieście w Łodzi przedstawi zarzuty 56-cio letniemu mężczyźnie podejrzanemu o dokonanie brutalnego zabójstwa i zgwałcenia studentki. Do zbrodni doszło 18 czerwca 1995 roku na terenie osiedla studenckiego przy ulicy Lumumby w Łodzi. Podejrzany przez 26 lat ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Został zatrzymany na terenie Rosji, a następnie wydany stronie polskiej. Grozi mu kara pozbawienia wolności w wymiarze nie krótszym od lat 12 z dożywociem włącznie.

Okoliczności zbrodni

Do zbrodni doszło 18 czerwca 1995 roku w godzinach przedpołudniowych. Pokrzywdzona – 22 letnia studentka Uniwersytetu Łódzkiego w nocy poprzedzającej zdarzenie bawiła się wraz ze swoimi znajomymi w klubie Medyk. Z lokalu wyszli około 3. Udali się do domu studenckiego, do pokoju znajdującego się nieopodal od tego, który kobieta na co dzień zajmowała. Po pewnym czasie pojawił się tam także podejrzany wraz z grupą swoich znajomych. Był on wówczas pracownikiem ochrony klubu studenckiego Medyk. Wszyscy wspólnie spożywali alkohol. Pokrzywdzona wraz ze swoim znajomym niebawem opuściła pokój i udała się do swojego pokoju, gdzie położyła się spać. Pozostała sama. Przed godziną 6 jej znajomy, który do niej na chwilę wszedł, stwierdził że śpi. Jak ustalono, podejrzany około godziny 7 wraz ze znajomymi również opuścił pokój w którym wcześniej wspólnie przebywali i wyszli z domu studenckiego. Wszystko jednak wskazuje na to, że mężczyzna wrócił, gdyż przed godziną 8 widziany był jak próbuje ustalić, który pokój zajmuje pokrzywdzona. Około godziny 12 jej znajomy po wejściu do pokoju stwierdził, że młoda kobieta nie żyje. Wyniki oględzin i przeprowadzonej sekcji zwłok wykazały, że została ona w bardzo brutalny sposób zamordowana i stała się ofiarą przemocy seksualnej. Na ciele pokrzywdzonej stwierdzono liczne obrażenia, wygląd części z nich wskazywał na to że próbowała się bronić. Następnego dnia policjanci starali się dotrzeć do wytypowanego podejrzanego. Nie zastali go w miejscu zamieszkania. Od tego też czasu przestał utrzymywać jakiekolwiek kontakty ze swoją matką i znajomymi. W toku śledztwa przeprowadzono badania śladów DNA. Stwierdzono, że na spodniach mężczyzny znajdują się ślady z których wyizolowano profil zgodny z profilem ofiary. Natomiast na bluzce piżamy 22 – latki ujawniono DNA o profilu męskim zgodnym z wyizolowanym ze śladów pobranych z odzieży podejrzanego.

Podejrzany ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości

Uwzględniając materiał dowodowy prokuratura prowadząca śledztwo w tej sprawie wydala postanowienie o przedstawieniu Mirosławowi Ż. zarzutu dokonania ze szczególnym okrucieństwem zbrodni zabójstwa i zgwałcenia 22 – latki  Po zastosowaniu przez sąd tymczasowego aresztowania wdrożono poszukiwania listem gończym, a następnie międzynarodowe. W początkowym etapie poszukiwania koncentrowały się na Grecji, gdzie jak zakładano podejrzany mógł się ukrywać pod zmienioną tożsamością. Ostatecznie, ustalono że przebywa w Rosji, zamieszkując w jednej z małych miejscowości w regionie Iwanowo. Szeroko zakrojone działania podejmowane przy udziale policji i biura Interpolu doprowadziły do jego zatrzymania. Strona polska skierowała wniosek o ekstradycję. Podejrzany wydany został stronie polskiej. Po doprowadzeniu do Prokuratury Rejonowej Łódź Śródmieście usłyszy zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem oraz gwałtu.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2021-02-04
Data udostępnienia informacji: 2021-02-04
Liczba odsłon: 487