piątek, 15 marca 2019

Zarzuty za czerpanie korzyści majątkowych z prostytucji

Zarzuty za czerpanie korzyści majątkowych z prostytucji

Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu nadzoruje postępowanie prowadzone przez Centralne Biuro Śledcze Policji dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się czerpaniem dochodów z prostytucji.

Na polecenie prokuratora 5 marca 2019 roku funkcjonariusze CBŚP zatrzymali 9 osób, które usłyszały zarzuty. Wobec Tomasza W. podejrzanego o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, na wniosek prokuratora Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec ośmiu podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji, zakazu kontaktowania się z określonymi osobami oraz przebywania w towarzystwie określonych osób.

Grupa działała w latach 2017 -2018

W toku postępowania prokuratorzy ustalili, że grupa działała w okresie od 2017 do 2018 roku na terenie Poznania, Mielca, Rzeszowa i zajmowała się czerpaniem korzyści majątkowych z prostytucji. W toku postępowania przeprowadzano przeszukania biur i lokali w trakcie których zabezpieczano kilkadziesiąt telefonów komórkowych, odręczne zapiski dotyczące świadczenia usług seksualnych i przekazywania pieniędzy.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty

W trakcie śledztwa prokurator przedstawił dwóm zatrzymanym zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą kwalifikowane z art. 258 par. 3 kodeksu karnego. Siedmiu zatrzymanych usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kodeksu karnego.

Osiem z zatrzymanych osób usłyszało również zarzuty ułatwiania uprawiania prostytucji w celu osiągniecia korzyści majątkowej kwalifikowane z art. 204 par. 1 kodeksu karnego.

Jedna z podejrzanych usłyszała zarzuty tzw. prania pieniędzy kwalifikowane z art. 299 par. 1 kodeksu karnego. Natomiast kolejna osoba usłyszała zarzuty wewnątrzwspólnotowego nabycia znacznej ilości substancji psychotropowych w postaci prawie litra cieczy zawierającej w swoim składzie amfetaminę oraz sole amfetaminy zaliczane do substancji psychotropowych grupy II-P kwalifikowane z art. 55 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Środki zapobiegawcze

W toku śledztwa z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec Tomasza W. podejrzanego o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Sąd podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Wobec ośmiu podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji, zakazu kontaktowania się z określonymi osobami oraz przebywania w towarzystwie określonych osób.

Czyny w postaci kierowania zorganizowaną grupą przestępczą zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności, udziału w zorganizowanej grupie do 5 lat pozbawienia wolności.

Czyn z art. 55 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zagrożony jest karą do 15 lat pozbawiania wolności.

Postępowanie ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-03-15
Data udostępnienia informacji: 2019-03-14
Liczba odsłon: 1 558