środa, 02 października 2019

Zarzuty za nieuiszczenie VAT-u w wysokości ponad 100 milionów złotych

Zarzuty za nieuiszczenie VAT-u w wysokości ponad 100 milionów złotych

Na polecenie prokuratora Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku (30 września 2019 roku) funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dwie osoby w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej wyłudzenia podatku VAT. W toku postępowania ustalono, że zatrzymani dopuścili się wyłudzeń w kwocie ponad 100 milionów złotych.

Prokurator przedstawił im zarzuty i po wykonaniu czynności procesowych skierował do Sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Grupa wyłudziła VAT na 150 milionów złotych

Śledztwo prowadzone przez Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku dotyczy działającej w latach 2015 – 2017 zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej uszczuplenia podatku VAT w kwocie ponad 150 milionów złotych. Dotychczas w toku postępowania zarzuty przedstawiono 31 osobom.

Fikcyjne transakcje zakupu telefonów

W toku postępowania ustalono, że dwa podmioty gospodarcze, miały zajmować się obrotem paliwami, jednak nie prowadziły takiej działalności. W rzeczywistości za pośrednictwem dwóch spółek, w oparciu o fałszywe faktury dokumentujące fikcyjne transakcje kupna – sprzedaży ponad 197 tysięcy telefonów komórkowych o wartości łącznej ponad 434 milionów złotych, doszło do nieuiszczenia podatku VAT w kwocie ponad 100 milionów złotych. Następnie telefony miały być fikcyjnie zutylizowane przez kolejną podstawioną firmę.

Usłyszeli zarzuty

W toku postępowania prokurator Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kodeksu karnego, poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągniecia korzyści majątkowych kwalifikowane z art. 271 par. 1 i 3 kk oraz przestępstw skarbowych.

Czyny te zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec jednego z podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Wobec drugiego podejrzanego Sąd zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji. Prokuratura skieruje zażalenie na to postanowienie.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2019-10-02
Data udostępnienia informacji: 2019-10-02
Liczba odsłon: 902