piątek, 09 października 2020

Zatrzymani członkowie grupy przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją wyrobów tytoniowych

Zatrzymani członkowie grupy przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją wyrobów tytoniowych

W ostatnim czasie, na polecenie Prokuratury Okręgowej w Częstochowie funkcjonariusze KAS zatrzymali 4 osoby w związku z działalnością zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją wyrobów tytoniowych.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty
Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, gdzie przedstawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, popełnienia przestępstw karno-skarbowych oraz zarzuty z ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych. Jak wynika z ustaleń w związku z nielegalną produkcją wyrobów tytoniowych, grupa przestępcza spowodowała straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków w wysokości blisko 5,6 miliona złotych.

Środki zapobiegawcze

Na wniosek prokuratora, sąd zastosował wobec 3 podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Po wykonaniu czynności procesowych z ostatnim z zatrzymanych prokurator podjął decyzję o zastosowaniu środków o charakterze wolnościowym w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 10 tysięcy złotych, dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju.
Zarzucane podejrzanym przestępstwa są zagrożone karą pozbawienia wolności do 5 lat.

Nielegalna krajalnia tytoniu

Funkcjonariusze śląskiej KAS ustalili, że z terenu hal magazynowych, znajdujących się w powiecie kłobuckim, prowadzona była dystrybucja nielegalnych wyrobów tytoniowych. Na miejscu mundurowi Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach stwierdzili, że działała tam nielegalna krajalnia tytoniu. Na gorącym uczynku funkcjonariusze zatrzymali trzech mieszkańców województwa pomorskiego.
W wyniku przeszukania hali magazynowej i samochodów funkcjonariusze KAS zabezpieczyli blisko 180 worków z tytoniem do palenia i odpadem tytoniowym oraz 23 kartony z suszem tytoniowym.
Funkcjonariusze zabezpieczyli także profesjonalną linię produkcyjną do suszenia i cięcia tytoniu, wagi, wózki oraz pojemniki wykorzystywane do produkcji nielegalnych wyrobów tytoniowych. Do sprawy zabezpieczono również dwa samochody ciężarowe i jeden osobowy.

Zabezpieczony tytoń i alkohol w Bytomiu

Kolejne ustalenia poczynione w sprawie pozwoliły na zabezpieczenie blisko 200 kg tytoniu do palenia o wartości około 140 tysięcy złotych i ponad 4,5 tysiąca litrów alkoholu o wartości przekraczającej 363 tysiące złotych. Nielegalne wyroby zostały ujawnione w samochodzie osobowym oraz hali magazynowej na terenie Bytomia. Właścicielem nielegalnych wyrobów okazał się 43-letni mieszkaniec powiatu łódzkiego. W wyniku przeszukania hali magazynowej mundurowi śląskiej KAS dodatkowo ujawnili i zabezpieczyli ponad 2,2 tysiące sztuk butelek z etykietą nazwy alkoholu znanej marki, 50 tysięcy sztuk nakrętek oraz tysiące sztuk złożonych opakowań paczek papierosów, taśmociąg do linii produkcyjnej, urządzenia do nabijania do gilz papierowych oraz nalewak do rozlewu alkoholu.
W sumie wartość zabezpieczonych w śledztwie nielegalnych wyrobów tytoniowych i alkoholu wyniosła około 2,8 miliona złotych. Łączne straty Skarbu Państwa z tytułu należnych podatków od zabezpieczonego towaru oszacowano na kwotę blisko 5,6 miliona złotych.
Ze wstępnych ustaleń śledztwa wynika, że nielegalne wyroby tytoniowe i alkohol bez polskich znaków akcyzy miały trafić na targowiska na terenie Śląska.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-10-09
Data udostępnienia informacji: 2020-10-08
Liczba odsłon: 566