piątek, 18 grudnia 2020

Zatrzymani kolejni członkowie zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej VAT na fikcyjnym obrocie drukarkami 3D

Zatrzymani kolejni członkowie zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej VAT na fikcyjnym obrocie drukarkami 3D

16 grudnia 2020 roku na polecenie Prokuratury Okręgowej w Katowicach, funkcjonariusze CBA, zatrzymali 5 osób w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się między innymi wyłudzeniami podatku VAT oraz dotacji unijnych. Wśród zatrzymanych są dwie osoby, które zakładały grupę przestępczą.

Zakres zarzutów i środki zapobiegawcze

Po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Katowicach podejrzani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia podatku VAT, poświadczenia nieprawdy w fakturach, prania brudnych pieniędzy oraz oszustw.

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem zatrzymanych, prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec 4 osób, które zostały uwzględnione.

W stosunku do ostatniego z podejrzanych prokurator podjął decyzję o zastosowaniu środków o charakterze wolnościowym w postaci dozoru Policji, poręczenia majątkowego w kwocie 50 tysięcy złotych, zakazu kontaktowania się z określonymi osobami. Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 15.

Skarb Państwa stracił 10 milionów złotych

Z ustaleń śledztwa wynika, że  grupa ta działała,  na terenie Polski i innych państw Unii Europejskiej. Członkowie grupy zajmowali się oszustwami podatkowymi, w zakresie podatku VAT. Przestępstwa te były dokonywane w oparciu o poświadczające nieprawdę, nierzetelne faktury VAT, na podstawie których następnie uzyskano nienależny zwrot podatku VAT w łącznej kwocie  prawie 10 milionów złotych. Członkowie tej grupy usiłowali uzyskać zwrot kolejnych ponad 6 milionów złotych.

Fikcyjny obrót towarem, w postaci głównie drukarek 3D, odbywał się z wykorzystaniem fikcyjnych firm i wprowadzaniem towaru na teren Polski na zasadach wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru, bez uiszczenia należnego podatku VAT. Członkowie tej grupy dopuszczali się także oszustw przy zawieraniu umów leasingowych. Wprowadzili firmy  leasingowe w błąd co do istnienia przedmiotu leasingu, jego wartości albo dostawcy.

Dotychczas w sprawie zarzuty usłyszało 15 podejrzanych.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-12-18
Data udostępnienia informacji: 2020-12-18
Liczba odsłon: 1 052