wtorek, 05 lutego 2019

Zatrzymani w związku z zastraszaniem współpodejrzanych

Zatrzymani w związku z zastraszaniem współpodejrzanych

Wczoraj (4 lutego 2019 roku) na polecenie Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali pięciu mężczyzn w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstw ukierunkowanych na zastraszenie osób składających wyjaśnienia w jednym ze śledztw nadzorowanych przez Śląski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej.

Zatrzymani to osoby powiązane ze zorganizowaną grupą przestępczą wywodzącą się ze środowiska pseudokibiców jednego ze śląskich klubów piłkarskich.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty 

Czterej mężczyźni usłyszeli zarzut dotyczący stosowania groźby pozbawienia życia oraz przemocy w stosunku do pokrzywdzonych i narażenia ich na bezpośrednie niebezpieczeństwo uraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, w celu wywarcia wpływu na pokrzywdzonych w związku z treścią składanych przez nich wyjaśnień w innym postępowaniu. Zarzuca się im również dokonanie uszkodzeń pojazdu i spowodowania szkody w wysokości 2000 złotych. Dodatkowo dwóch usłyszało zarzut udziału w rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia.

Natomiast piątemu z zatrzymanych zarzucono cztery przestępstwa polegające na dwukrotnym grożeniu pokrzywdzonym pozbawieniem  życia, w celu wywarcia wpływu w związku z treścią składanych przez nich wyjaśnień w innym postepowaniu oraz dwukrotnego uszkodzenia mienia w postaci elewacji budynków poprzez naniesienie na nich napisów i spowodowaniu szkody w łącznej wysokości 18 tysięcy złotych.

Po przeprowadzeniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator podjął decyzję wystąpieniu do sądu z wnioskami o  zastosowanie wobec czterech sprawców środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

W stosunku do piątego z podejrzanych prokurator podjął decyzję o zastosowaniu środków zapobiegawczych o charakterze wolnościowym.

Samochodowy pościg i strzelanina 

Głównym wątkiem śledztwa, jest zdarzenie do jakiego doszło w nocy z 30 na 31 grudnia 2018 roku w Świętochłowicach i innych miejscowościach. Podejrzani oraz inne nieustalone osoby zorganizowali pościg za samochodem, którym poruszali się pokrzywdzeni.

Zarówno podejrzani jak i pokrzywdzeni to osoby powiązane ze zorganizowaną grupą przestępczą „psychofans. Powodem pościgu była okoliczność związana ze złożeniem przez pokrzywdzonych wyjaśnień w innym śledztwie dotyczącym członków tej grupy przestępczej.

W trakcie pościgu napastnicy okazywali pokrzywdzonym maczetę oraz oddawali w ich kierunku strzały z nieustalonej broni i rac. W toku wykonanych w sprawie czynności procesowych ujawniono uszkodzenia pojazdu, którym poruszali się pokrzywdzeni mogące pochodzić od strzału z racy lub innego sprzętu pirotechnicznego.

Groził i uszkodził elewacje kilku budynków 

Dodatkowo, postępowanie obejmuje inne zachowania ukierunkowane na zakłócenie prawidłowego toku śledztwa takie jak groźby kierowane między innymi pod adresem jednego z pokrzywdzonych oraz jego konkubiny oraz zniszczenia elewacji budynków położonych w Świętochłowicach.

Rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia 

Zarzuty obejmują również zdarzenie z 12 stycznia bieżącego roku, podczas którego dwóch podejrzanych groziło natychmiastowym użyciem przemocy polegającej na zadaniu obrażeń ciała niebezpiecznym narzędziem w postaci maczety i doprowadzeniu ustalonego pokrzywdzonego do porzucenia wartej 1000 złotych piły spalinowej, którą następnie sprawcy zabrali w celu przywłaszczenia.

Podejrzanym, którym zarzucono zbrodnię tj. udział w rozboju  zużyciem niebezpiecznego narzędzia grozi kara pozbawienia od lat 3. Natomiast pozostałym mężczyznom grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-02-05
Data udostępnienia informacji: 2019-02-05
Liczba odsłon: 1 043