wtorek, 29 stycznia 2019

Zatrzymani za usiłowanie zabójstwa

Zatrzymani za usiłowanie zabójstwa

Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Krakowie nadzoruje postępowanie dotyczące napadu z użyciem gazu, maczety i noża w jednym z lokali gastronomicznych, który miał miejsce w połowie stycznia bieżącego roku w Myślenicach.

Śledztwo zostało przejęte z Prokuratury Rejonowej w Myślenicach i zarządzeniem prokuratora z Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej powierzone do prowadzenia funkcjonariuszom CBŚP.

Jeszcze tego samego dnia policjanci Zarządu w Krakowie Centralnego Biura Śledczego Policji, przy wsparciu funkcjonariuszy Zarządu w Kielcach CBŚP, a także krakowskich antyterrorystów z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Krakowie, zatrzymali osoby podejrzane o udział w tym napadzie.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty 

W wyniku przeprowadzonych działań zatrzymano łącznie 4 mężczyzn, którzy zostali doprowadzeni do Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Krakowie. Dodatkowo jeden z podejrzanych zostanie doprowadzony do prokuratury z aresztu śledczego, w którym przebywał już wcześniej.

Czterech podejrzanych usłyszało zarzuty dotyczące usiłowania zabójstwa człowieka, w tym jeden z nich, wraz z ostatnim zatrzymanym mężczyzną, otrzymał także zarzut produkcji znacznych ilości narkotyków.

Środki zapobiegawcze 

Na wniosek prokuratora z Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej, trzech z zatrzymanych przez mężczyzn, decyzją Sądu, zostało tymczasowo aresztowanych na trzy miesiące. Wobec jednego zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.

Ustalenia śledztwa

Ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego wynika, że podłożem napadu były dawne nieporozumienia. W wyniku zdarzenia pokrzywdzony doznał poważnych obrażeń ciała, będących skutkiem użycia noża. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, zatrzymani mężczyźni mogą być związani ze środowiskiem pseudokibiców jednego z krakowskich klubów sportowych. W ramach akcji policjantów CBŚP, funkcjonariusze przeszukali także kilka lokali w okolicach Krakowa, które zajmowali zatrzymani mężczyźni. Na jednej z posesji policjanci odkryli plantację konopi indyjskich, na której znajdowało się blisko 60 krzewów w różnych fazach wzrostu. Zabezpieczono także nóż i maczetę. Obecnie policjanci wraz prokuratorem ustalają czy zabezpieczone przedmioty mogły posłużyć do popełnienia tego przestępstwa.

Usiłowanie zabójstwa zagrożone jest karą nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-01-29
Data udostępnienia informacji: 2019-01-28
Liczba odsłon: 1 304