czwartek, 29 października 2020

Zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przestępstwami VAT – owskimi

Zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przestępstwami VAT – owskimi

27 października 2020 roku, na polecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Delegatury w Poznaniu zatrzymali 5 osób w związku ze śledztwem dotyczącym fakturowego obrotu towarami spożywczymi przez kilkadziesiąt powiązanych osobowo oraz kapitałowo podmiotów gospodarczych oraz wykorzystywania przez te podmioty nierzetelnych faktur VAT w rozliczeniach podatkowych ze Skarbem Państwa.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Po doprowadzeniu do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prokurator ogłosił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw, w tym przestępstw skarbowych, wystawienie nierzetelnych faktur VAT, posługiwanie się takimi fakturami w rozliczeniach podatkowych ze Skarbem Państwa, a także przestępstwo prania brudnych pieniędzy.

Wobec wszystkich podejrzanych prokurator skierował do Sądu Rejonowego Poznań Stare Miasto w Poznaniu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Za zarzucone podejrzanym przestępstwa grozi kara 15 lat pozbawienia wolności.

Sposób działania grupy

Jak wynika z ustaleń śledztwa przestępczy proceder obejmował okres od 2012 do 2016 roku i doprowadził Skarb Państwa – z tytułu wyłudzenia podatku VAT – do wielomilionowych strat, sięgających kwoty 30 milionów złotych.

Podmioty zaangażowane w przestępczy proceder, zidentyfikowane w ramach prowadzonego postępowania, celem odsunięcia podejrzeń organów ścigania od prowadzonej działalności przestępczej, wykonywały – w ograniczonym zakresie – rzeczywistą działalność gospodarczą, która była nieuzasadniona ekonomicznie.

Dla zachowania pozorów legalnej działalności przedstawiciele tych podmiotów nabywali, w niewielkim zakresie, towary od firm faktycznie zajmujących się ich dystrybucją, by w przeważającej części prowadzić pozorny handel, w który zaangażowane były powiązane ze sobą firmy, w tym z kapitałem zagranicznym, które obracały towarem głównie między sobą lub sprzedawały go na rzecz podmiotów polskich, ponownie wprowadzających towar do obiegu karuzelowego.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2020-10-29
Data udostępnienia informacji: 2020-10-29
Liczba odsłon: 734