czwartek, 06 sierpnia 2020

Zatrzymania członków zorganizowanej grupy zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT

Zatrzymania członków zorganizowanej grupy zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT

Początkiem bieżącego tygodnia na polecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Delegatury w Poznaniu zatrzymali 10 osób w związku z podejrzeniem działania w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT.

Zakres zarzutów

Po doprowadzeniu do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przestępstwa prania brudnych pieniędzy, poświadczenia nieprawdy w dokumentach oraz popełnienia przestępstw skarbowych, związanych z narażeniem Skarbu Państwa na uszczuplenia podatkowe.

Środki zapobiegawcze

Wobec 4 podejrzanych, na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy Poznań Stare Miasto w Poznaniu zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Po przeprowadzeniu czynności procesowych z pozostałymi osobami prokurator podjął decyzję o zastosowaniu środków zapobiegawczych o charakterze wolnościowym w postaci dozorów Policji, poręczeń majątkowych w kwotach od 30 do 50 tysięcy złotych oraz zakazów opuszczania kraju połączonych z zatrzymaniem paszportu.

Za zarzucone podejrzanym przestępstwa grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Przedmiot śledztwa

Śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Regionalną w Poznaniu dotyczy działania w latach 2013 – 2016 zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzeniami VAT-u. W tym celu członkowie grupy poświadczali nieprawdę w dokumentach, wystawiali nierzetelne faktur VAT, jak też zajmowali się praniem brudnych pieniędzy pochodzących z przestępstwa. Jak ustalono w toku śledztwa osoby reprezentujące podmioty gospodarcze, zajmujące się między innymi handlem artykułami spożywczymi i chemicznymi, podawały nieprawdę w treści składanych organom skarbowym deklaracji podatkowych, doprowadzając do narażenia Skarbu Państwa na uszczuplenia w podatku od towarów i usług na kwotę ponad 57 milionów złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy i nie są wykluczone dalsze zatrzymania.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2020-08-06
Data udostępnienia informacji: 2020-08-06
Liczba odsłon: 970