wtorek, 08 października 2019

Zatrzymania i zarzuty dla członków grupy przestępczej którzy uszczuplili należności podatkowe w kwocie ponad półtora miliona złotych

Zatrzymania i zarzuty dla członków grupy przestępczej którzy uszczuplili należności podatkowe w kwocie ponad  półtora miliona złotych

Prokuratura Regionalna w Szczecinie nadzoruje śledztwo dotyczące funkcjonowania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw skarbowych i legalizacją korzyści pochodzących z popełnianych przestępstw. Na polecenie prokuratora, 1 października 2019 r., funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Szczecinie i Warszawie dokonali zatrzymania 10 osób tworzących tę grupę. U zatrzymanych osób i w związanych z nimi podmiotach gospodarczych przeprowadzono przeszukania w celu uzyskania dokumentacji ich przestępczej działalności.

Pozorowali obrót gospodarczy, wystawiali nierzetelne faktury

W toku śledztwa ustalono iż działalność grupy trwała od 2013 r. do początku 2017 r. Sprawcy dokonywali, w ramach różnych podmiotów gospodarczych, uszczupleń podatkowych poprzez uchylanie się od opodatkowania podatkiem VAT w wyniku nieskładania deklaracji podatkowych. Wystawiali nierzetelne deklaracje podatkowe, wystawiali faktury VAT pozorujące obrót gospodarczy. Miało to na celu udaremnienie lub znaczne utrudnienie stwierdzenia przestępczego pochodzenia środków finansowych, pochodzących z popełnienia czynów zabronionych.

Działalność grupy doprowadziła do uszczuplenia należności państwowych w kwocie ponad półtora miliona złotych.        

Wśród zatrzymanych jest osoba wykonująca zawód adwokata. Zebrane dowody wskazują na to, że w celu osiągnięcia korzyści majątkowej aktywnie działał on w grupie przestępczej podejmując między innymi działania w celu legalizacji wyłudzonych środków finansowych, tj. pranie brudnych pieniędzy.

Usłyszeli zarzuty

Podejrzanym prokurator ogłosił zarzuty popełnienia przestępstw prania brudnych pieniędzy (art. 299 par. 1  kk),  działania w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kk) oraz oszustw podatkowych (art. 56 i 62 kks).  Czyny te zagrożone  są  karą do 12 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec dwóch podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd zastosował wobec  podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres 2 miesięcy  i 1 miesiąca. Wobec 7 podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji, poręczeń majątkowych w kwotach od 10 do 150 tysięcy złotych, zakazów opuszczania kraju i wzajemnego kontaktowania się.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2019-10-08
Data udostępnienia informacji: 2019-10-07
Liczba odsłon: 762