czwartek, 07 marca 2019

Zatrzymania i zarzuty dla członków zorganizowanej grupy przestępczej za wyłudzenia podatku VAT

Zatrzymania i zarzuty dla członków zorganizowanej grupy przestępczej za wyłudzenia podatku VAT

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Katowicach funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji, zatrzymali 7 osób, będących członkami kilku zorganizowanych grup przestępczych, które brały udział w łańcuchu transakcji ,,karuzelowych’’. Do zatrzymań doszło na terenie: województwa łódzkiego, śląskiego, kujawsko pomorskiego. Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i poświadczenia nieprawdy w fakturach w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

Wobec zatrzymanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji i poręczeń majątkowych.

Grupa nie uiszczała podatku VAT

Jak ustalili prokuratorzy grupa działała w okresie od maja do października 2011 roku. Sprawcy dokonywali fikcyjnego  obrotu  wyrobami stalowymi w postaci prętów żebrowanych i żelazostopów. Wyroby stalowe wprowadzane były na teren Polski na zasadach wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru, bez uiszczenia należnego podatku VAT. W łańcuchu fikcyjnych transakcji brały udział zarówno firmy polskie jak również firmy z Czech i Słowacji.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty

Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczenia nieprawdy  w fakturach  w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, oraz posłużenia się stwierdzającymi nieprawdę dokumentami.

Za zarzucane podejrzanym przestępstwa grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Prokurator zastosował środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji i poręczeń majątkowych.

W śledztwie tym wcześniej zarzuty przedstawiono 17 innym osobom. Są to zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczenia nieprawdy oraz prania brudnych pieniędzy.

Postępowanie ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-03-07
Data udostępnienia informacji: 2019-03-06
Liczba odsłon: 1 129