piątek, 07 maja 2021

Zatrzymania i zarzuty w śledztwie dotyczącym niegospodarności w spółkach powiązanych z Hutą Łabędy S. A.

Zatrzymania i zarzuty w śledztwie dotyczącym niegospodarności w spółkach powiązanych z Hutą Łabędy S. A.

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Katowicach funkcjonariusze CBA 5 maja 2021 r. zatrzymali 15 osób w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości przy zbyciu udziałów spółek funkcjonujących przy Hucie Łabędy S.A oraz organizowanych przez Hutę przetargach.

Zarzuty

W prokuraturze usłyszeli zarzuty m.in. karalnej niegospodarności oraz zmowy przetargowej. Ustalenia śledztwa wskazują, że latach 2012-2014 działania podejrzanych doprowadziły do wyrządzenia Hucie prawie 840 tyś zł szkody oraz bezpośredniego niebezpieczeństwo jej powstania w kwocie nie mniejszej niż 3 mln zł.

Podejrzani to osoby pełniące w okresie objętym zarzutami funkcję członków zarządów Huty Łabędy, członkowie zespołu ds. przeprowadzania negocjacji Huty oraz prezes zarządu spółki, która nabyła udziały spółek zależnych od Huty.

Ustalenia śledztwa

Jak ustaliła Prokuratura, podejrzani swoim działaniem wyrządzili Hucie Łabędy S.A. szkodę majątkową w znacznych rozmiarach w wysokości prawie 840 tyś zł, a także sprowadzili bezpośrednie niebezpieczeństwo wyrządzenia w majątku Huty Łabędy S.A. szkody majątkowej w wielkich rozmiarach w wysokości nie niższej niż 3 mln zł.

Środki zapobiegawcze

Po przesłuchaniu podejrzanych prokurator zastosował wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci min. poręczenia majątkowego w kwocie od 10 tyś do 300 tyś zł.

Przestępstwa zarzucane podejrzanym zagrożone są karami nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2021-05-07
Data udostępnienia informacji: 2021-05-07
Liczba odsłon: 1 003