wtorek, 22 października 2019

Zatrzymania i zarzuty w sprawie grupy przestępczej wyłudzającej kredyty

Zatrzymania i zarzuty w sprawie  grupy przestępczej  wyłudzającej kredyty

Prokuratura Regionalna w Warszawie prowadzi śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem kredytów bankowych. Na polecenie prokuratora 17 października 2019 roku funkcjonariusze Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej Zarządu w Rzeszowie Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 6 osób, wśród których było pięć kobiet i jeden mężczyzna, uwikłanych w przestępczy proceder.

Zachęcały do brania kredytów, których nie spłacano

W toku śledztwa ustalono, że dwie kobiety wyłudzały kredyty w ustalonych bankach za pośrednictwem osób wyszukiwanych w tym celu spośród swoich znajomych i rodzin, które nie figurowały w bazie Bankowej Informacji Kredytowej. Osoby te były zachęcane do zawierana umów kredytowych na swoje dane osobowe oraz dalszej współpracy z podejrzanymi poprzez obiecane korzyści finansowe, które miały otrzymać z tego tytułu. W ramach ujawnionego procederu, osoby te pełniły rolę tzw. „słupów”, przedkładając w bankach nierzetelne zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach, które miały istotne znaczenie dla uzyskania pozytywnych decyzji w zakresie złożonych wniosków kredytowych.

Dla celów przestępczych działań, dwie podejrzane wykorzystywały między innymi prowadzoną przez siebie spółkę.

W rzeczywistości osoby te nie miały zamiaru, jak też możliwości finansowych spłaty zaciągniętych zobowiązań bankowych, których łączna objęta postanowieniami o przedstawieniu zarzutów stanowi obecnie kwotę ponad 840 tys. zł.

Usłyszeli zarzuty

Zatrzymanym osobom prokurator ogłosił zarzuty popełnienie czynów polegających na  doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem dwóch banków z siedzibą w Warszawie poprzez wprowadzenie w błąd ich pracowników, co do zamiaru i możliwości finansowych spłaty kredytów gotówkowych. Przestępstwa te kwalifikowane są z art. art. 286 par. 1 kk, art. 297 par. 1 kk  i art. 270§1 kk. Grozi za nie kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Dla zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator  zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji oraz zakazów opuszczania kraju połączonych z zakazem wydania paszportów.

W sprawie nadal trwają działania procesowe służące ustaleniu pozostałych osób i podmiotów gospodarczych mających związek z ujawnionymi przestępstwami.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2019-10-22
Data udostępnienia informacji: 2019-10-22
Liczba odsłon: 1 073