poniedziałek, 30 września 2019

Zatrzymania i zarzuty w sprawie wyłudzeń kredytów na kwotę ponad 180.000 zł

Zatrzymania i zarzuty w sprawie wyłudzeń kredytów na kwotę ponad 180.000 zł

Prokuratura Okręgowa w Kielcach prowadzi śledztwo dotyczące wyłudzeń kredytów dokonanych w 2013 r. przez członków zorganizowanej grupy przestępczej i osób współdziałających z nimi. Na polecenie prokuratora funkcjonariusze Zarządu w Kielcach CBŚP 24 i 25 września 2019 roku dokonali przeszukań i zatrzymania 8 osób, zarówno członków grupy, jak i osób pobierających opisane wyżej kredyty. Czynności te były realizowane na terenie województwa świętokrzyskiego i małopolskiego. Jedna z uwikłanych w proceder osób została doprowadzona z zakładu karnego, gdzie odbywa krę pozbawienia wolności

Pomagali w nielegalnym uzyskiwaniu kredytów

W toku śledztwa – w oparciu przede wszystkim o dokumentację bankową, zeznania świadków, wyjaśnienia jednego z członków tej grupy – ustalono, iż zorganizowana grupa przestępcza pomagała pozyskiwać kredyty osobom, które ich potrzebowały, a które z racji braku zdolności kredytowej nie mogły ich legalnie pozyskać. W ramach tej działalności członkowie grupy podrabiali dokumenty, w szczególności zaświadczenia o wysokości zarobków. W tym celu założyli nawet firmę, która miała służyć do tego procederu, gdyż wystawiała zaświadczenia o zarobkach.  Poszczególne kredyty pozyskane zostały w kwotach od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Łączna kwota wyłudzonych kredytów to 188.000 zł. Członkowie grupy za swoje nielegalne usługi pobierali od osób uzyskujących kredyty zwykle 30 % ich wartości. Cześć z tych kredytów nie została następnie spłacona.

Usłyszeli zarzuty

Zatrzymanym podejrzanym prokurator przedstawił zarzuty związane z wyłudzeniem kredytów bankowych i posłużeniem się w tym celu podrobionymi dokumentami mającymi ułatwić uzyskanie kredytów. Są to czyny kwalifikowane z art. 286 par. 1 kk, 297 par. 1 kk. i 65 par.1 kk. Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karami nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Prokurator zastosował wobec 8 podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji, poręczeń majątkowych (poza jedną osobą) i zakazy opuszczania kraju.

Warto podkreślić, iż to kolejna sprawa dotycząca członków tej grupy przestępczej, gdyż przeciwko jej członkom w 2016 r. Prokuratura Apelacyjna w Krakowie skierowała już akt oskarżenia w związku z udziałem w tej grupie i m.in. za popełnianie przestępstw przeciwko mieniu.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2019-09-30
Data udostępnienia informacji: 2019-09-30
Liczba odsłon: 784