wtorek, 01 października 2019

Zatrzymania i zarzuty w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się organizowaniem zmów przetargowych

Zatrzymania i zarzuty w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się organizowaniem zmów przetargowych

Prokuratura Regionalna w Katowicach nadzoruje śledztwo w sprawie funkcjonowania w latach 2011-2016 na terenie Polski zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się organizowaniem zmów przetargowych na wykonanie usług edukacyjnych w ramach projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Na polecenie prokuratora 1 października 2019 r. funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Katowicach zatrzymali 9 osób związanych z tą sprawą.

Ustawiali przetargi

W toku śledztwa ujawniono, iż  przedmiotem działalności podmiotów gospodarczych skupionych i zarządzanych faktycznie przez Waldemara S. oraz Jacka M, był proceder ustawiania przetargów organizowanych w gminach na terenie Polski. Mechanizm działania sprawców polegał na kierowaniu do poszczególnych gmin, za pośrednictwem fundacji z siedzibą  we Wrocławiu, propozycji wykonania usług edukacyjnych, finansowanych w zdecydowanej części ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, a następnie takim zakreśleniu warunków przetargu, ażeby został on wygrany przez określoną firmę zarządzany przez Waldemara S. i Jacka M.

Poza stwierdzonymi nieprawidłowościami w wyborze wykonawcy usługi edukacyjnej, te same osoby doprowadzały do wyboru kierownika projektu, który jednocześnie był pracownikiem firm zarządzanych przez ww. osoby i 85% otrzymywanego wynagrodzenia przekazywał swojemu pracodawcy.

W toku prowadzonej przez CBA kontroli wytypowano 42 postępowania przetargowe prowadzone w latach 2011 – 2016, w gminach na terenie całego kraju, w których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że przy wykorzystaniu opisanego mechanizmu doprowadzono do wyboru wykonawcy projektu oraz kierownika projektu. Łączna wartość udzielonych zamówień przekracza kwotę 11 mln. złotych

Po przeprowadzeniu w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach czynności procesowych z udziałem zatrzymanych zostanie podjęta decyzja o rodzaju zastosowanych środków zapobiegawczych.

Dział Prasowy

Prokuratora Krajowa

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2019-10-01
Data udostępnienia informacji: 2019-10-01
Liczba odsłon: 1 824