środa, 19 sierpnia 2020

Zatrzymania i zarzuty za czerpanie korzyści z nierządu

Zatrzymania i zarzuty za czerpanie korzyści z nierządu

Na polecenie prokuratora Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Komendy Stołecznej Policji zatrzymali 5 osób w sprawie czerpania korzyści z nierządu. Na wniosek prokuratora czterech podejrzanych zostało tymczasowego aresztowanych.

Zlikwidowano 6 agencji towarzyszkach, zabezpieczono broń i narkotyki

W toku śledztwa prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie ustalił, że w zlikwidowanych 6 agencjach towarzyskich tzw. „mieszkaniówkach”, od połowy 2018 roku mogło pracować nawet 60 kobiet. W trakcie działań, które miały miejsce w Siedlcach oraz okolicznych miejscowościach, funkcjonariusze zatrzymali 5 osób w wieku od 30 do 59 lat. Podczas przeszukań zabezpieczono m.in. broń palną, w postaci pistoletu maszynowego, a także narkotyki w postaci amfetaminy, marihuany i kokainy. Przejęto również sprzęt mogący posłużyć do uprawy konopi. Na terenie jednej z posesji policjanci odkryli zamaskowaną w ziemi skrytkę, w której przechowywano amfetaminę.

Utworzyli sieć „mieszkaniówek”

W toku postępowania ustalono szereg miejsc, w których świadczone były usługi seksualne i przechowywane narkotyki oraz podejrzanych o zorganizowanie całego procederu, a także podległe im osoby. Z ustaleń śledztwa wynika, że podejrzani utworzyli sieć agencji towarzyskich tzw. „mieszkaniówek”. Podejrzani mogli nakłaniać do pracy w nadzorowanych przez siebie lokalach kobiety, które w zamian za udostępnianie pomieszczeń oraz zapewnianie ochrony oddawały część dochodu uzyskiwanego z nierządu. Proceder funkcjonował pod przykrywką agencji nieruchomości, a podejrzani z nielegalnej działalności uczynili sobie stałe źródło dochodu.

Usłyszeli zarzuty 

Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty ułatwiania uprawiania prostytucji oraz czerpania z tego korzyści majątkowych kwalifikowane z art. 204 par. 2 kk. Dodatkowo dwóch podejrzanych usłyszało zarzuty wprowadzanie do obrotu i posiadania znacznych ilości narkotyków kwalifikowane z ar. 56 ust 3 oraz art. 62 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Ponadto jeden z podejrzanych usłyszał zarzut nielegalnego posiadania broni palnej w postaci pistoletu maszynowego kwalifikowane z art. 263 par. 2 kk.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie skierował wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec czterech podejrzanych. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratura i zastosował tymczasowe aresztowanie. Wobec kolejnego z podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu kontaktowania się z określonymi osobami oraz zakazu opuszczania kraju.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2020-08-19
Data udostępnienia informacji: 2020-08-18
Liczba odsłon: 970