czwartek, 13 maja 2021

Zatrzymania i zarzuty za organizowanie nielegalnej migracji

Zatrzymania i zarzuty za organizowanie nielegalnej migracji

Na polecenie Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej (10 maja 2021 roku) zatrzymali 5 osób wchodzących w skład międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej organizującej nielegalną migrację cudzoziemców z państw Zakaukazia. Zatrzymania miały miejsce na terenie Warszawy, Białegostoku i Terespola. Wśród zatrzymanych jest troje obywateli Federacji Rosyjskiej narodowości czeczeńskiej, Azerka i Polak.

Usłyszeli zarzuty

Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz organizowania innym osobom nielegalnego przekraczania granicy państwowej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk oraz 264 par. 3 kk.

Czyny te zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Na wniosek prokuratora wobec dwójki podejrzanych Rosjan, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji i zakazu opuszczania Polski oraz dodatkowo wobec jednego z zatrzymanych poręczenie majątkowe.

Szlak z Zakaukazia do Europy Zachodniej

W toku postępowania prokurator ustalił, że grupa przestępcza na przestrzeni ostatnich kilku lat, przerzuciła z państw regionu Zakaukazia przez Polskę, a następnie do Europy Zachodniej co najmniej kilkudziesięciu cudzoziemców.

Podczas przeszukania mieszkań podejrzanych, funkcjonariusze zabezpieczyli dyski, telefony, karty SIM, różnego rodzaju dokumenty zawierające informacje świadczące o przestępczej działalności grupy.

https://www.youtube.com/watch?v=8XBRlp-cGzU

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-05-13
Data udostępnienia informacji: 2021-05-13
Liczba odsłon: 654