poniedziałek, 02 marca 2020

Zatrzymania i zarzuty za udział w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

Zatrzymania  i zarzuty za udział  w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej  podatek VAT

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, 26 lutego 2020 r. funkcjonariusze Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego zatrzymali 5 członków zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT. Czworo z nich zostało aresztowanych. Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do 8 i 12 lat.

Narazili Skarb Państwa na szkodę ponad 10 mln zł

W toku śledztwa ustalono, iż grupa działała w latach 2013-2016.  Obracała artykułami spożywczymi oraz częściami samochodowymi.

Przedstawiciele kilkudziesięciu podmiotów gospodarczych, współdziałających ze sobą na terenie Poznania oraz innych miejscowości w kraju, podawali nieprawdę  w treści składanych organom podatkowym deklaracjach VAT i oświadczeniach. Swoim działaniem sprawcy narazili Skarb Państwa na uszczuplenie podatku od towarów i usług wielkiej wartości, w łącznej kwocie ponad 10 mln  zł.

W wyniku przeszukań miejsc zamieszkania podejrzanych zabezpieczono telefony komórkowe, komputery, karty SIM oraz dokumentację mającą związek z prowadzonym śledztwem, a także dokonano tymczasowego zajęcia mienia o łącznej wartości 120 tysięcy zł.

Usłyszeli zarzuty

Zatrzymanym osobom prokurator przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawiania nierzetelnych faktur VAT i posługiwania się nimi  wobec organów skarbowych oraz narażenia Skarbu Państwa na uszczuplenie podatku od towarów i usług wielkiej wartości.

Usłyszeli także zarzuty popełnienia przestępstwa prania brudnych pieniędzy.

Czyny te  kwalifikowane są z art. 258 par. 1 kk, art. 271 par. 1 i 3 kk,  art. 273 kk, art. 56 par. 1 kks,  art. 62 par. 2 kks oraz z art. 299 par. 1 k. Podejrzanym  grozili  kara do 8 lat pozbawienia wolności, a w sytuacji uczynienia sobie przez sprawcę z popełnionego przestępstwa stałego źródła dochodu – do 12 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Wobec 4 podejrzanych, na wniosek prokuratora, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące. Jeden z podejrzanych został objęty przez prokuratora środkami zapobiegawczymi w postaci dozoru Policji, poręczenia majątkowego oraz zakazu opuszczania kraju.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-03-02
Data udostępnienia informacji: 2020-03-01
Liczba odsłon: 1 868