czwartek, 18 kwietnia 2019

Zatrzymania i zarzuty za wyrządzenie spółce Restrukturyzacji Kopalń S.A szkody w wysokości ponad 3 milionów złotych

Zatrzymania i zarzuty za wyrządzenie spółce Restrukturyzacji Kopalń S.A szkody w wysokości ponad 3 milionów złotych

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach nadzoruje śledztwo prowadzone przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w sprawie niegospodarności na szkodę Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Na polecanie prokuratora (16 kwietnia 2019 roku) zatrzymano 5 osób, które po doprowadzeniu do Prokuratury usłyszały zarzuty. Wśród zatrzymanych jest dwóch byłych Dyrektorów Kopalni Węgla Kamiennego KWK Centrum.

Kolejna osoba Marek Cz. z uwagi na przeciwwskazania zdrowotne, co do zatrzymania stawił się na wezwanie i usłyszał zarzuty.

Działania na szkodę Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A.

W toku postępowania prokuratorzy Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach ustalili, że w okresie od października do grudnia 2016 roku w Bytomiu dokonywano czynności polegających m.in. na działaniu na szkodę Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A.

W celu uzyskania korzyści majątkowej w postaci uzyskania zamówienia publicznego, sprawcy przygotowali noszącą pozory legalności i rzetelności dokumentację przetargową zamówienia publicznego o wartości prawie 7 milionów złotych. Ponadto przedłożyli za pośrednictwem innych osób nierzetelne i poświadczające nieprawdę dokumenty dotyczące przetargu.

Prokuratorzy ustalili, że dokumentacja ta była stworzona w celu preferencyjnego traktowania jednego z konsorcjum. Następnie na podstawie tej dokumentacji zawarto umowę ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń S.A czym wyrządzono szkodę w wysokości prawie 3 milionów złotych.

Usłyszeli zarzuty

W toku postępowania prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił zarzuty m.in. niegospodarności w wielkich rozmiarach kwalifikowane z art. 296 par. 1, 2 i 3 kodeksu karnego oraz  utrudnienia lub udaremnienia przetargu kwalifikowane z art. 305 par. 1 kodeksu karnego. Kolejne zarzuty dotyczyły również przedłożenia za pośrednictwem innych osób nierzetelnych i poświadczających nieprawdę dokumentów kwalifikowane z art. 297 par. 1 kodeksu karnego.

Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą od 10 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-04-18
Data udostępnienia informacji: 2019-04-18
Liczba odsłon: 1 016